Luxoft Romania

Site: www.luxoft.com

Forum despre Luxoft Romania

Mihai Vineri, 24 Oct 2014

Salut!

Am fost si eu la un interviu la Luxoft pentru un Intership de JAVA, eu facand un curs de Java Fundamentals la Telecom Academy. Acolo am vb cu o domnisoara de la HR care mi-a pus mai multe intrebari, unele in engleza, m-a intrebat ce fac, ce am facut, de ce vreau sa fac un internship, ce parere am despre mine, ce cred ca ar spune colegii de la munca despre mine, samd.. In sfarsit, am vb mult si am trecut de ea :)
Asta se intampla la etajul 7, dupa ce am terminat discutia m-a trimis cu liftul (singur) la etajul 6 (mi s-a parut cam neprofesional) sa ii caut pe cei de la tehnic.. Ma rog, pana la urma i-am gasit si mi-au spus ca nu prea ii intereseaza JAVA (atunci pt ce era internshipul si pt ce ma mai chemasera...?!?). Mi-au pus cateva intrebari teortice de JAVA: modificatori de acces, clase abstracte, interfete, polimorfism, System.gc() pe care le-am stiut. Si apoi mi-a dat sa fac o functie care sa returneze sirul lui Fibonacci, nu stiam ce e acest sir si nu am stiut cum sa o fac. Dupa mi-au zis ca au nevoie de cineva care sa stie algoritmi.
M-am uitat apoi acasa ce e sirul lui Fibonacci si am reusit sa o fac cu vectori, in sfarsit...
Eu cred ca firmele astea au nevoie de oameni pe care ii ia in internship sa lucreze pe gratis. Eu aplicam tocmai pe aceasta pozitie ca sa pot sa invat ca daca eram expert aplicam direct pe job. Eu le acord un feedback negativ.

halucinant Joi, 23 Oct 2014

Sincer, am citit mesajul de la Lala de cateva ori. Cand citesc punctul 3 nu pot sa spun decat atat "halucinant!".
Este incredibil ca asa ceva se intampla in ziua de azi.
Intrebarea ridicata cu cateva mesaje mai sus cred ca are sens: nu trebuie sa te intrebi ce salariu iei ci ce te pune sa faci pentru el.

Umilitor! pentru toate partile.
Uimitor! pentru ca exista oameni (si aici ma refer la cei care desi te cunosteau au acceptat in primul rand sa intre in acea sala) care accepta astfel de lucruri si situatii.
De ce o fac?

Spor la treaba!

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Luxoft Romania
lala Luni, 20 Oct 2014

Am fost recent stresata de Luxoft pentru a merge la interviu pt o pozitie de Oracle Developer, toate bune si frumoase, am avut o discutie cu HR, ulterior am fost sunata pentru un interviu tehnic cu un tip din Ucraina care avea o engleza execrabila si dupa acest feedback pozitiv din partea lui, am fost chemata la sediu pentru un interviu cu HR face to face. Toate bune, feedback pozitiv, oamenii ok, vorbesc frumos cei de la HR. Urma sa am o discutie telefonica cu un project manager din Ucraina in limba engleza, dar in ultimul moment, cu cateva ore inainte, am fost sunata sa vin la interviu sa discut cu un project manager din Romania. Le-am zis ca nu pot veni asa repede, pt ca eram intr-o tinuta nu tocmai office, ci sport, dar nu prea conta anyway. Au zis ca e ok, doar sa vin
.Am ajuns si discutia cu acest project manager a fost lipsita de profesionalism din mai multe motive:
1. m-a luat peste picior legat de tinuta cu toate ca ei m-au chemat cu toate ca le-am zis ca nu pot veni in ziua respectiva pt ca eram imbracata sport.
2.m-a facut sa astept 20 de minute la intrare, si din pacate am ramas :)
3.anumite persoane care ma cunosteau, probabil a aflat ca ii stiam, i-a chemat in sala de interviu pentru a-mi pune intrebari, punandu-ma intr-o postura nu tocmai ok pe mn si in acelasi timp si pe ei.
4. se ridica de la masa de sedinta si se plimba prin camera ca un zmeu cu mainele in buzunar si se uita pe geam, mi s-a parut lipsa de respect
5.a facut remarci deplasate : "cum sa lucreze o fata frumoasa ca tine in programare?"
6.radea tot interviul, de parca se credea buricul pamantului, un arogant
Avand in vedere ca ei(Luxoft) m-au chemat la interviu, abordandu-ma pe Linkedin, mi se parea de bun simt sa isi dea mai mult interesul - nu eu eram cea care avea nevoie de un job ci mi se parea ca ei aveau nevoie de oameni calficati.
Pe langa asta, cu toate ca am fost incadrata la nivel de Senior, dupa interviul tehnic cu tipul din Ucraina, de PM din Romania, mi-a spus ca o sa fac cu totul altceva si nivel Mediu.
Bottom all, dupa ce am plecat de la astia, am sunat-o pe tipa de la HR si i-am spus ca nu mai vreau sa aud de ei. Cu asa manager, numai de drag sa lucrezi la ei :)

Pe langa toate astea, am auzit ca dau salariu de 2 ori pe luna, contractul de munca ti-l face dupa ce iti dai demisia de la locul de munca actual (asta din ce am auzit de la altii care au plecat deja acolo), plus ca te muncesc de nu stii ce e cu tn :).
Multa bafta!

Malin Gingur Miercuri, 15 Oct 2014

@ @NickDev 1 an experienta 6500Ron net mi-a fost oferit. Am considerat ca este bataie de ...

aaa Marti, 14 Oct 2014

Ma intereseaza si pe mine proiectul cu DB. Am primit o oferta ca oracle developer si desi ...

Jonny Joi, 09 Oct 2014

Imi poate da cineva un exemplu de salariu pe QA Automation sau Senior QA

Pentru Paula Joi, 25 Sep 2014

Intrebarea corecta si cea mai importanta este "Ce ma pune sa fac pentru salariul ...

DB Miercuri, 24 Sep 2014

Daca vii pe proiectul Scorpio se merita.

intrebare Marti, 23 Sep 2014

Stie cineva ceva de proiectul Deutsche bank? Am auzit ca se lucreaza din greu, de ...

paula Marti, 23 Sep 2014

Care este un salariu pentru un manager departament it ? si se lucreaza pe contracte ...

johnnyfamas Miercuri, 17 Sep 2014

Salut. Ce imi puteti spune despre un post de QA pe un poriect numit "Automotive ...

C++ Joi, 11 Sep 2014

Buna ziua, imi puteti oferi si mie, va rog, informatii privind interviul tehnic pentru un ...

@CRS Miercuri, 10 Sep 2014

Cu romanii nostri n-a fost telefonic. Post de dev C++. Intrebari de C++ mai de ...

CRS Marti, 09 Sep 2014

@Unga BungaSalut ! Imi poti spune in ce a constat interviul telefonic tehnic cu romanii ...

Unga Bunga Marti, 09 Sep 2014

Pana la urma a avut cineva interviu cu resursele umane din Ro ? Eu pana acuma am avut ...

@Nick Vineri, 05 Sep 2014

C++, Avaya.

Nick Vineri, 05 Sep 2014

Pe ce platforma esti dev?

@Nick Vineri, 05 Sep 2014

Salut Nick, pentru 1 an de experienta cat se da ? Developer ma intereseaza. La ce range ...

Nick Vineri, 05 Sep 2014

Depinde de proiect. Variaza de la 4k pana la 7k.Sfatul meu, cere cat mai mult. Oricum ei ...

@Nick Joi, 04 Sep 2014

Salut Nick, ce salarii sunt pe QA Tester?

Locuri de munca ALTEN Romania Junior System Test Engineer-Timisoara
Last update: 01.08.2017
Locuri de munca UPC Romania Consultant Telesales B2B
UPC Romania
Last update: 10.08.2017
Locuri de munca DK Global Recruitment Bucharest awaits Dutch speakers for Accounting Role ! RS
Last update: 03.08.2017
Network engineer
  • Cafea sau sucuri oferite gratuit
Game tester
  • Tichete cadou
Inginer proiectant ...
Am interactionat de doua ori cu aceasta firma, din punctul meu de vedere nu ii pot recomanda.De fiecare data am avut impresia ca am fost ...
Macatumba 23.08.2017
Buna ziua, stie cineva ce salarii ofera pentru postul de coordonator buyeri?
Trepadus 23.08.2017
Ai aflat ceva între timp?
Madalina028 23.08.2017
Support Technician
Casier si lucrator ...
Operator relatii clienti
Consilier clienti
Suna foarte tentant sa lucrezi acasa, comod, fara teroarea condicii la ore mici, fara neplacerile provocate de un sef artagos. Sa fii ...
Dincolo de relatiile de munca, intre colegi se nasc adesea si relatii de natura personala, unele pozitive, altele mai putin. Petrecand ...
Aceasta este concluzia la care a ajuns un studiu realizat de catre o echipa mixta de cercetatori din Olanda si Israel. Autointitulat primul ...