Luxoft Romania

Fax: 021.203.6666
    Site: www.luxoft.com

Forum despre Luxoft Romania

un angajat Luxoft Joi, 12 Dec 2013

Sunt angajat Luxoft de peste 1 an si pot spune ca experienta in Luxoft este una buna pana acum. Fiindca sunt multe echipe de proiect (cu diverse bugete si un divest numar de oameni), eu pot spune doar din experienta mea. Eu fac parte dintr-o echipa cu sub 15 oameni (dezvoltare + testare)

Parti bune:
- mediu de lucru placut si relaxant
- oameni dispusi sa te ajute
- echipamente ok pentru ceea ce trebuie sa facem
- program flexibil
- in echipa sunt oameni buni care isi stiu bine meseria
- project manager deschis la minte si dispus sa asculte parerile altora

Parti rele:
- din ce mai stiu de la cunoscuti, nivelul salarial e putin sub alte multinationale (dar nu cu mult)
- nu stiu cum e la alte proiecte, dar la proiectul meu simt o oarecare lipsa de directie

Cam asta e in mare experienta mea la Luxoft.

Dido Luni, 11 Noi 2013

O experienta asemanatoare am avut si eu.
Cred ca HR-ul cauta oameni de orice fel, pentru orice fel de job-uri, ii cheama, si daca cei de la tehnic decid ca omul stie cat de cat tehnologiile cerute de ei, si negociaza un salariu mic (desi are alte skill-uri mult mai bine dezvoltate), atunci il pastreaza.

Eu m-am dus o data pe la finele lui 2012, am dat un mini interviu cu hr-ul, in aceeasi zi un interviu pentru proiectul cu banca din UK unde ti se cere hartia de la biroul de credite, si a 2-a zi un alt tehnic pentru nu mai stiu ce.
Toate bune si frumoaste. Dupa vreo saptamana primesc raspuns negativ, ca au ales alta persoana. Probabil ceream eu prea multi bani.

Acum 2-3 luni ma suna iar HR-ul, ma duc iar la un interviu, aceeasi poveste.
Dupa care primesc mail ca nu am fost acceptat, dar cu acceptul meu vor sa ma tina in baza de date. I-am scris sa ma scoata din baza de date, ca ii contactez eu cand ma simt mai pregatit (cand luxoft o sa fie ultima varianta de job).

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Luxoft Romania
bogdan Joi, 07 Noi 2013

Am fost la un interviu saptamana trecuta.

Jobul era de QA, cu ceva experienta pe Linux, automatizare si integrare cu Jenkins. Teoretic se potrivea pe skill-set-ul meu, practic voiam sa vad exact ce vor oamenii astia inainte sa fac un commitment.

Dupa 3 schimburi de emailuri cu HR-ul, n-am reusit sa ii conving sa ma lase sa discut cu tehnicii inainte, sa ne asiguram ca vorbim aceeasi limba. Am zis ok, hai totusi sa vedem despre ce e vorba, erau la o aruncatura de bat de locul meu actual de munca, deci deranjul ar fi fost minim.

Nu ma asteptam totusi sa intalnesc atata tzafna intr-un interviu cu HR-ul (ca n-am reusit sa scap de el). Intrebarile au pornit din partea mea: ce faceti, ce tehnologii folositi, cati oameni aveti, ce va trebuie mai exact. Eu aveam intrebari, raspunsul standard era "eu nu sunt tehnic, puteti sa intrebati astea la interviul tehnic". In schimb am primit reprosuri ca am venit imbracat intr-un anume fel (tricou cu produsul la care lucrasem un an).
Prima intrebare din partea HR-ului: "De ce ati acceptat invitatia noastra?". Voiam sa raspund cu "Aparent de prost ce sunt, dar hei, live and learn..." Am preferat sa fiu diplomat, nu-i frumos sa te iei de lume chiar asa de la inceput.
Au urmat de-a lungul interviului cateva remarci care m-au capsat. Interviu care a culminat cu o intrebare foarte, dar foarte personala: daca mai sunt in discutii cu alte firme. Pe langa adeverinta de credit (scuza ca lucrau cu o banca, papuci, toata lumea lucreaza cu banci) si cazierul judiciar, mai voiau sa stie si daca nu cumva imi caut si in alta parte de munca.
Voiau sa mai stie ce pachet salarial si ce beneficii am la firma la care lucrez. As fi vrut sa raspund cu "Dar nu vreti sa stiti si ce am mancat azi?". Iar am fost diplomat si le-am spus ca am o clauza in contract care imi interzice sa le divulg (da, chiar este).

Ok, experienta interesanta cu HR-ul Luxoft, chalk it up to experience, move on. Peste 2 zile tehnicul. La tehnic am aflat intr-un final ce le trebuia. Nu le trebuia QA. Le trebuia defapt inginer de integrare. Pacat, nu-s inginer de integrare, la intrebarile de Linux Perl si SQL am dat din umeri. C'est la vie, tot deranjul asta ar fi putut fi evitat daca ar fi acceptat interviul tehnic INAINTE. Sau macar sa-mi spuna in mare ce vor de la mine. Dar nu.

Si la final ma intreaba daca e ok sa ma pastreze in baza de date pentru alte oportunitati. Voi ce ziceti?

cion Miercuri, 23 Oct 2013

Salut,Sunt interesat si eu sa aflu detalii in legatura cu un post de Support Engineer ...

grimaldi Vineri, 04 Oct 2013

Salutare. Am si eu cateva intrebari legate de aceasta firma si activitatea desfasurata.In ...

Birocracy Sambata, 28 Sep 2013

Este ok, dar este cea mai mare birocratie pe care am intalnit-o undeva.

cineva Miercuri, 31 Iul 2013

dan, de acord. ca un salariu de 1200 E pt un programator nivel mediu pregatire e ok, dar ...

dan Duminica, 05 Mai 2013

Review-ul facut de luxoftistul este foarte bun si corect. As mai adauga doar un mic ...

luxoftistul Sambata, 04 Mai 2013

* work/life balance foarte bun, foarte rar lucrez mai mult de 8 ore pe zi, dar de cele ...

ncx Marti, 30 Apr 2013

am fost la luxoft ptr un job de testator. am tinut un prim interviu cu o persoana de HR, ...

ava Miercuri, 10 Apr 2013

Ce inseamna "bani putini"? Eu am aplicat la un job de Business Travel Agent. ...

M Luni, 28 Ian 2013

Programul flexibil il reprezinta singurul motiv pentru care am ramas in Luxoft...

filomonaby Vineri, 11 Ian 2013

am fost adus cu greu aici pot spune ca banii m-au facut sa accept oferta, bani putini ...

PassingBy Duminica, 09 Sep 2012

Sunt perfect de acord cu comentariul lui NoMoreMrNiceGuy. Nu recomand Luxoft celor cu ...

NoMoreMrNiceGuy Sambata, 07 Iul 2012

Luxoft e o firma ideala pt studenti sau cei la inceputul carierei.Poti sa inveti multe ...

Locuri de munca Lidl Romania Vanzator Iasi Str.Pantelimon Halipa (f/m)
LIDL Romania
Inginer proiectant ...
Support Technician
Accounts Payable
  • Traininguri / formari profesionale oferite gratuit sau cu reducere
uite lucruri bune: http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000777465&id_inst=3#Informaţii_generale
lucruribune 18.08.2017
A fost totul Ok pana in momentu in care am inceput zilele de proba, interviu l-am tinut intr-o hala/depozit mare/birouri si ca trebuie sa ...
comr30 17.08.2017
Trista povestire . Cand te gandesti ce promisiuni frumoase erau spuse la inceputul programului si ce frumos erau structurate cele 9 luni ...
NicolasD 17.08.2017
Special Pricing ...
Inginer proiectant ...
System Engineer
Vanzari prin telefon (Sales Account Manager)
Support Renewals Representative
Statisticile realizate de Institutul National de Statistica (INS) referitoare la evolutia economiei romanesti in primele sase luni ale ...