Martens SA

• www.martens.ro

Forum despre Martens SA

T3o Luni, 20 Nov 2017

Hello,
Azi va propun ceva interesant :)

"Closca cu idei de aur " (metoda ACCIDENT)

[A]bordarea---> Ca specialista la resurse, cand esti gazda si te intalnesti cu un om, eviti sa-l intampini salutand cu o strangere de mana si un zambet amical, ca te gandesti ca oaspetele sa nu se simta prea important sau sa nu-i lasi impresia ca lucrezi in multinationala si el nu stie ce-i aia... Ca un HR Manager cu diplome si specialist in psihologie... uiti de educatie, de bune maniere?!

[C]onsecventa---> Cand gazda intarzie la intalnire, este clar ca-ti va multumi pentru ca ai avut rabdare sa-l astepti. Desigur, cu o inspiratie spontana, gazda nu se scuza prea inteligent pentru ca vrea s-o intelegi. Ca o gazda pregatita de a face o impresie buna, din politete nu-si intreaba oaspetele daca doreste un pahar cu apa. E drept, un HR Manager profesionist este foarte (pre)ocupat sa fie productiv intr-o asa multinationala. Oare cati ani de studii sunt necesari pentru a te pregatii pentru un interviu banal ?!

[C]oerenta---> Dupa o asa impresie de profesionist, ce are si titlu de psiholog priceput, era clar ca am fost interesat sa traiesc continuarea. Eram intr-un sediu de multinationala si aveam in fata un om cu diplome, calificari, specializari…. o “closca cu puii de aur”. Mi-a placut ca la inceputul discursului prezentarea companiei a facut-o asa de concis, incat eu nici nu mi-am dat seama daca a vorbit silentios sau din cauza termenilor sofisticati de multinationala mintea mea s-a blocat si nu am inteles ce a spus specialista. Am ascultat si continuarea. Bineinteles ca specialista si-a anuntat subiectele de discutie si tot din politete nu si-a intrebat oaspetele daca e de accord, ca nu cumva sa dea impresia ca opinia oaspetelui conteaza. Si continua cu... surpriza! Specialista de la resurse si-a uitat repdede sirul ideilor. Bine nu i-a fost pentru faptul ca i-am evidentiat "autodeturnarea".

[I]ntuitia---> Acum, tu citirorule, vei face un exercitiu de intuitie. Cum anume? E simplu! Exercitiul este despre “ce spui unui fermier care suna sa-si ceara banii?” Care bani?! Pai fermierul a dat materii prime multinationalei. Rabda cat rabda, apoi suna, ca doar si el are socoteli si pe drept stie ca ii esti dator. Asta da problema de intuitie, nu?! Si cum “specialista stie tot” era pregatita, imi descrie postul ca fiind unul de executie, care primeste sarcini de facut si printre altele sa fie chiar dibaci in a lamuri fermierii care suna sa-si ceara banii. Asa-i ca ai intuit raspunsul corect pentru o multinationala?! Si intreb (retoric): “socotitorul sef” de la financiar nu are niciun cuvant in a decide cui plateste, ce plateste, de la cine are de luat, pe cine mai amana, s.a.m.d. ?!? Eu zic ca ar fi o buna ocazie pentru el sa fie laudat pentru “lucrul bine facut”.

[D]atoria---> “Promisiunea facuta, datorie curata”, stie chiar si profesionista de multinationala. Deci chiar este intuititv pentru a raspunde fermierului. Deci, nu promite nimic! Asa-i ca deja iti place la multinationala unde munceste productiv specialista in resurse ?! 

[E]mpatia: Uneori e greu cu empatia, asa e viata, sunt cazuri si cazuri. Cand o specialista spune candidatului din fata sa „ti-ai facut bine temele” n-am avut cum sa nu empatizez. E adevarat, ma puteam stradui sa nu fiu inteligent, insa nu mi-a iesit. Stii,....multinationalele au nevoie de oameni inteligenti....si specialista are si diplome, e si psihilog ,...insa chiar n-a reusit sa se pregateasca minimal pentru a fi o gazda.

[N]otorietatea---> Cand te prinde entuziasmul si tot ce vezi in jur parca e cu tine, pana si culorile le vezi altfel. Poate ca nu stiai, dar la multinationala se afiseaza la intrare graficul cu realizarile. Recunosc, m-am uitat de doua ori si totusi nu am inteles de ce cifrele erau scrise mic, liniile graficului erau in nuante de gri ... Cred ca asa a reusit multinationala sa aiba succes, mai ales prin economie la printarile cu culori.

[T]raditia---> Chiar si oaspetii ocazionali sunt intampinati cu lipsa sapunului de la grupul sanitar. Iar pentru cei care ar avea nevoie de hartie igienica e chiar o provocare in a gasi solutii....ingenioase. E o multinationala de succes, cu specialista la resurse bine pregatita!

Daca ai si tu exemple, nu ezita!!!
Numa' bine! :)

Beespeed
Locuri de munca SafeFleet Reprezentant vanzari / Telesales
SafeFleet
Locuri de munca In-Tech Engineering Services SRL Office and HR Administration
In-Tech Engineering Services ...
Brasov
Customer Support Specialist
Colegi-Prieteni. Program fix. Beneficii. Salarii la timp. Stabilitate.
Manager proiect
Este un bun loc de munca pentru inceput, studenti si tineriMedia de varsta este destul de mica, si ...
Logistician gestiune flux
Se poate invata, orice, dar inveti.Loc de munca stabilSindicat sub "bocancul ...
Ofiter bancar
Relationship manager