IT&C

Fax: 021.211.0485
    Site: www.nobel.ro

Forum despre Nobel

moonlight Joi, 20 Iul 2017

Am trecut si eu printr-o faza de recrutare, CS eng/span
urmeaza partea finala...
Dupa cate comentarii negative am citit, nu mai stiu ce sa mai cred. Intr-adevar, este deranjant acel contract aditional. Pe langa asta, salariul este mic. Alte companii platesc cu cel putin 300 ron mai mult. Adica mi-au zis 1900 plus bonuri de masa, plus niste bonusuri de performanta, in care nu prea imi pun baza, adica cred ca sunt infime.

Anonim22 Miercuri, 12 Iul 2017

Am primit raspunsul prin e-mail in care am fost refuzat. Doamna Maria nu a spus si de ce 2 persoane diferite mi-au promis ca trimit e-mail de invitatie pt interviu dar nu au reusit sa o faca. Mai simplu cred ca e de facut o lista cu cine urmeaza sa apara la interviu si sa o duca 3 etaje la parter. Nu sunt lucruri importante sau grave, nu m-a deranjat asa mult, dar lasa o impresie legata de companie...

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Nobel
Mihaita12 Vineri, 07 Iul 2017

Salutare,

O sa scriu in cele ce urmeaza un review stufos despre neregulile din firma aceasta , pentru cei care cred ca vor face o alegere inteleapta prin a se angaja aici.
Desi probabil in orice firma se vor gasi nemultumiri pentru un angajat, aceasta este singura care m-a convins sa scriu un review si sa incerc sa ajut oameni care nu stiu pe ce cale sa o apuce.

Am sa fac in continuare o lista cu lucrurile pe care eu le-am considerat usor diferite la Nobel decat la o firma normala:

-compania Nobel este detinuta de Thomas kNobel care detine si site-ul Nobelglobe.com , firma care a fost denumita dupa un dragon pe nume Nobela. Ziua de salariu este 8 a lunii , care coincide cu "lucky numberul" lui Thomas ( mare ego )

-niciodata nu vei vedea un review negativ la adresa companiei din partea angajatilor sai deoarece sunt monitorizati si chiar impinsi sa scrie pe undelucram si glasdoor "cat de bine este la Nobel" si nu "parerea ta despre Nobel".

-doamna "Maria" , precum si-a ales numele de scena, este cea care se ocupa personal de email-uri de acest gen care sa impinga cat mai multi oameni pe site-uri precum undelucram sa creasca scorul general.

-majoritatea angajatilor sunt vechi in firma si nu pleaca de acolo din comoditate mai mult decat orice.

-exista intr-adevar un "bonus de performanta" oferit de Nobel de 1/2 din salariul de baza , insa acesta nu va veni ca si un supliment real la banii tai. Astfel tu daca vei cere 3000 lei net, ti se vor oferi 2000 lei + 1000 lei bonus de performanta. Bonus din care vei lua mai mult sau mai putin , in functie de evaluarea lunara , sau de divergentele cu sefii si zecile de regulamente interne

-este posibil sa primesti o oferta mai buna decat in alta parte dar gandeste-te ca suma aceea poate fluctua cu 1/3 din salariu , trebuie sa iti asumi acest si risc si nu totdeauna banii reprezinta totul

-programul de lucru, desi flexibil ca si interval de ajuns la birou, iti impune un numar minim de 8 ore pe zi in birou. Se tine cont de pontaj iar tot ce tine de sala de mese sau de recreere nu se ponteaza. In cazul in care la final de luna nu ai atins "targetul" de 8*nr de zile lucratoare , vei fi mustrat si ti se va taia din bonusul de performanta

-camerele de filmat din cadrul incintei , inclusiv in biroul de lucru , se asigura ca lumea munceste si nu sta degeaba , chiar si in zilele cu un volum mai mic de munca , deci cand nu ai ceva de lucrat , ar fi bine sa inventezi;

-apa plata din peturile de pe mesele salilor de sedinta este de la robinet , dar cumva confera angajatului falsa impresie ca cuiva ii pasa

-uneori se trimit chestionare online cerandu-se feedback si idei pentru imbunatatiri , nu se accepta defapt criticile ba chiar sunt pedepsite daca scrii asta in asa zisul "chestionar anonim"

-angajatii au tratamente preferentiale in functie de diversi factori, chiar si in acelasi birou ,iar atmosfera comunista asigura ca cei ce sunt nemultumiti sa fie cunoscuti de catre conducere prin intermediul "cartitelor"

-oamenii nou veniti de regula isi dau seama in ce s-au bagat tocmai dupa ce ajung acolo

Daca doresti sa fii calcat in picioare de catre niste oameni care considera ca te pot prosti din cuvinte , care iti asculta sugestiile dar nu dau doi bani pe ele ci doar iti dau impresia ca le pasa, daca vrei sa fii facut idiot de catre CEO doar pentru ca e firma lui si pentru ca poate, daca vrei sa o intalnesti personal pe "Doamna Maria" si sa ii intalnesti adevarata fata, cea din spatele tastelor cu atentie apasate , atunci Nobel este locul potrivit pentru tine.

Probabil se vor raspunde chestiunilor mentionate de mine cu expresii precum " toata lumea are dreptul la o opinie" sau " ne pare rau ca ati avut aceasta experienta dar la Nobel nu stau asa lucrurile" sau "vom investiga daca ne dati mai multe detalii" sau " sunt lucruri inventate , sigur este rea vointa".

Acesta nu este un mesaj indreptat impotriva firmei , ci pur si simplu un feedback care ar putea ajuta niste oameni ce nu vor sa treaca prin ce am scris mai sus.

Maria - Reprezentant oficial
A raspuns lui Mihaita12
Miercuri, 12 Iul 2017

Buna Mihaita,

Apreciem faptul ca ai dedicat timp sa oferi un feedback asupra experientei tale din cadrul companiei. Legat de numele companiei, logo, site si ziua salariala este o parere strict subiectiva intrucat nu cred ca are un impact direct asupra angajatului si, in acest caz, nu putem face schimbari. Cu privire la partea salariala cat si bonusul de performanta, acestea sunt transpartente si prezentate inca din timpul procesului de recrutare, urmand apoi a fi iar discutate si prevazute in oferta salariala si contractul de munca. De asemenea, in contractul de munca este mentionata si norma de lucru, de 8h/zi, iar camerele de filmat au fost montate strict din considerente de securitate, evaluarea angajatilor facandu-se, asa cum am mentionat mai sus, lunar prin sistemul de performanta de evaluare a obiectivelor lunare.

Incurajam angajatii sa se exprime liber atat prin chestionarele din cadrul companiei cat si in mediul online pentru a primi feedback constructiv cat si pozitiv, cu scopul de a imbunatati mediul de lucru.

Mult succes cu noile proiecte!

Andreyrlz
A raspuns lui Mihaita12
Vineri, 27 Oct 2017

Omg mersi mult pt review, chiar vroiam sa merg la ei pentru interviu. Primul lucru care mi-a dat de banuit ca ceva nu e in regula a fost faptul ca nu mi-au trimis email cu locatia companiei desi au promis telefonic ca o fac.

Anonim22 Joi, 06 Iul 2017

Salut,Am fost la interviu pt post de NOC. Am stabilit telefonic, a ramas sa trimita si ...

Pentru a vizualiza toate informatiile va rugam sa intrati in contul dumneavoastra .

Maria - Reprezentant oficial Miercuri, 05 Apr 2017

Buna, Iti multumim pentru parerile exprimate cu privire la compania Nobel si iti ...

SamWite Sambata, 18 Mart 2017

Grija mare, multe din reviews sunt scrise de angajati de la HR sau de trainees care abia ...

Maria - Reprezentant oficial Vineri, 03 Mart 2017

Buna,Apreciem faptul ca ti-ai exprimat opinia in legatura cu experienta pe care ai avut ...

La_Vie_en_Rose Marti, 14 Feb 2017

Buna ziuaAm avut astazi si eu un interviu la ei pentru functia de "Customer Service ...

Maddie1408 Joi, 08 Dec 2016

coreboy Marti, 06 Sept 2016

Am inteles, vă mulțumesc frumos pentru răspunsul prompt!

Maria - Reprezentant oficial Marti, 06 Sept 2016

Buna,Daca vei lucra la Nobel, vei avea un pachet salarial competitiv format din salariu, ...

coreboy Sambata, 03 Sept 2016

Buna ziua,Are cineva idee care sunt acele bonusuri de performanta? Ce sume? Ca am tot ...

Maria - Reprezentant oficial Vineri, 27 Mai 2016

Buna lummy! Multumim pentru aprecieri, ne dorim sa fim cat mai aproape de potentialii ...

lummy Joi, 26 Mai 2016

Sunt placut surprinsa ca aceasta companie raspunde pe acest site. Chiar sunt placut ...

Maria - Reprezentant oficial Miercuri, 06 Apr 2016

Buna Ingrid009Iti doresc mult succes in procesul de cautare a jobului potrivit si te ...

Ingrid009 Miercuri, 06 Apr 2016

Va multumesc frumos pentru raspuns, chiar apreciez o companie care se implica si raspunde.

Maria - Reprezentant oficial Joi, 31 Mart 2016

Buna Ingrid009,Te invitam sa aplici pentru aceasta pozitie si pe parcursul procesului ...

Ingrid009 Miercuri, 23 Mart 2016

As dori sa stiu mai multe detalii inside despre Online Marketing Coordinator pozitie ...

Ruca Joi, 28 Ian 2016

Am lucrat la Nobel aproximativ 2 ani ca CS Rep. Colegii ok, mediu tanar, salariul peste ...

cubanito Vineri, 08 Mai 2015

Am fost la interviu,intradevar : - Faza cu 2 mii dolari daca pleci sub un an este pe ...

Conecteaza-te cu Nobel prin retele sociale
Locuri de munca Nobel
/ Student/Absolvent