Pentalog Romania

Software/Tehnologii

• Site: www.pentalog.ro

Forum despre Pentalog Romania

fost angajat Miercuri, 28 Aug 2013

Ca student care vrei un loc de munca cat de cat in IT o sa prezint atat partile bune, cat si cele rele.
Incep cu partile rele:
1) Salariu aproape de minimul pe economie - calculat vezi doamne in EUR, la inceputul anlui, cand pretul EUR este infim
2) Primesti intelegere de la project manageri sa mergi la laboratoare insa din pacate exista un team leader care vine la 7 si pleaca la 20 ca sa supervizeze numarul de ore lucrate
3) Daca team leaderul nu este atent si vrei sa pleci esti intrebat "dar cate ore ai stat? ai comunicat cuiva asta?"
4) Lipsa internet - vezi doamne nu esti atent
5) Ai nevoie de concediu medical (iti rupi o mana) - esti rugat sa vii la munca cu mana in ghips, si culmea, ti se si argumenteaza ca alti angajati au venit asa la munca
6) Rapoarte peste rapoarte - in tool-ul intern al firmei, in lista de lucrari de facut - la un moment dat daca tragi linie, sunt aspecte care le faci de 2 ori (probabil pentru a fi controlat la sange). Ajungi sa scrii la fiecare task cate ore lucrezi
7) Din cati practicanti vin, foarte putini sunt angajati.

Parti bune:
1) Organizare buna a sistemului de alocare a concediilor (dupa ce primesti aprobare de la team leader)
2) Locatie OK
3) Bonuri de masa
4) Cand am lucrat eu, se luau la 3 luni prime (la ce salariu mic era, se simtea). Acum nu stiu cum s-a modificat regula

oslobanu Miercuri, 21 Aug 2013

dincolo de nemultumiri si situatii individuale, mie mi-a placut in general la Pentalog (mentionez ca experienta am avut-o la Cluj). Atmosfera ok, salarii variabile.
Ce e bine:
- atmosfera faina, toti oamenii din agentie foarte ok
- salariile platite corect si la timp
- program de lucru ok, flexibil in limite rezonabile, sefi de echipa intelegatori
- colegii te ajuta mereu

Ce nu e bine
- relatia cu managementul agentiei si cu "cei de sus"
- proiecte putine (la Cluj cel putin)
- situatia cu bonusurile. S-au scazut global, inclusiv pe proiectele performante - in loc sa revizuiasca doar situatia acolo unde nu merge, au taiat inclusiv bonusurile in locurile unde exista performanta, demotivand si pe cei buni. In plus, bonusurile nu se mai platesc din clipa cand anunti ca vrei sa pleci, desi tu ai muncit pentru ele si ti s-a comunicat nivelul lor.
- salariile nu variaza corect cu meritele (oameni ff buni sunt pierduti pentru ca nu se accepta aducerea salariilor lor la nivel cu al altor oameni din firma cu pozitii similare)

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Pentalog Romania
Cristian Brailescu Vineri, 09 Aug 2013

Salut,

Lucrez in Pentalog Bucuresti de 3 ani. Am intrat cu un program de internship(platit) si dupa 1 luna am fost integrat in cel mai mare proiect al companiei care avea la momentul respectiv in jur de 100 de programatori embedded. Treptat am ajuns din pozitia de intern la membru al unei echipe din proiectul embedded, apoi skill leader in echipa in care lucram, pe bucatica mea de cod. In 3 ani, de cate ori am simtit nevoia de o marire de salariu, am discutat cu managementul, s-a evaluat activitatea mea si ne-am pus de acord(la fel sunt convins ca au procedat si colegii mei). De fiecare data cand am avut ceva(negativ) de spus, am spus-o in meeting-uri si in mailuri catre conducere, cu managerul de proiect, managerul agentiei si cu CEO in CC. In urma acestor discutii/e-mailuri au existat reactii(pozitive sau nu) si de multe ori problema a fost remediata. Chiar si daca nu au existat actiuni propriu-zise in urma discutiilor/email-urilor, tot sunt multumit pentru ca mi-am aratat frustrarea in fata oamenilor care puteau face ceva si nu pe un forum. Macar atata satisfactie sa am si eu.
Legat de salarii, pot sa vorbesc doar pe embedded: sunt deasupra pietii. Evident ca exista si cazuri izolate unde regula aceasta nu se aplica, dar oamenii buni sunt platiti bine. Si asa a fost de la inceputul proiectului. Nu stiu vreun caz in care un om sa plece din Pentalog la alta firma din Romania pentru ca Pentalog plateste slab. Nu cred ca a existat nici macar un caz de genul asta(Inca o data pentru cei inflacarati, vorbesc doar despre proiectul embedded).
Legat de castel si masini: cui ii pasa ce face conducerea cu banii atat timp cat pe data de 5 mereu a fost virat salariul in contul meu? Astea sunt doar subiecte pe care se face misto intre angajati(in orice companie). Daca va asteptati ca managementul sa nu faca investitii sau sa nu-si ia masini scumpe doar ca sa le fie angajatilor mai bine, porniti de la premise gresite.
Scaderea primelor: aici suntem ca grecii care ies in strada pentru ca nu primesc al 20-lea salariu. Primele initial porneau din 7%. Deci doar daca veneai la munca luai in trecut minim 7% pe luna. Evident ca asta nu insemna performanta ci doar era un "bonus" pt ca lucrezi la Pentalog. Acum pornesc de la 0% si pot creste mai mult decat inainte, pe paliere. Vom vedea exact cat de functional este sistemul dar multi cred ca este mai potrivit. Evident, orice scadere a veniturilor este primita cu adversitate de catre angajati, aici nu prea conteaza contextul/rationamentul din spatele acestei diminuari. Deci: huaa!
Scaderea diurnelor: daca nu era proiectul embedded, diurnele ar fi ramas la 35. Cresterea diurnelor a fost facuta pentru ca de multe ori oamenii plecau on site la client unde conditiile sunt mai dificile(eufemism). Contextul acum e diferit. Si toate schimbarile acestea se intampla in situatii deosebite pe care le cunoastem cu totii si pe care le-a precizat si Monica mai sus.
Despre sediu: se pot face multe imbunatatiri, dar din pacate oamenii nu prea isi exprima doleantele. Dar una peste alta, nu cred ca multi oameni din Bucuresti se pot lauda ca la 10 dimineata isi beau cafeaua pe bancuta\scaunel intr-un loc plin de verdeata, la Victoriei, in fata biroului directorului de agentie. Sau daca cineva isi serbeaza ziua mai raman la o bere dupa program, in acelasi loc. Sau la un gratar(sau amandoua). Poate sunt lucruri mici, dar ele exista.
Eu personal n-am vazut "zgarcenia" Pentalog atat timp cat proiectul era in plina floare:
- salarii peste piata -> multi colegi au venit de la firme concurente
- prime mari
- diurne mari
- relocare - Pentalog pune la dispozitie apartamente pentru cei care locuiesc in alt oras. Adica vii "gigel" din alt oras si te cazezi la un apartament fara sa ai grija vizitarii a x apartamente, platii facturilor, consumului de orice fel, a curateniei(se face curat de cineva angajat de firma) si stai acolo pana iti gasesti un loc ideal. Poate ca nu conteaza atat de mult pt un angajat cu experienta(desi e greu sa gasesti un apartament bun - ca pret, zona, etc in Bucuresti - mai ales ca nu stii cartierele, statiile de metrou, etc), dar ca intern cheltuielile legate de chirie sunt mari.
- team building anual cu toata echipa din proiect
- iesiri cu colegii de cateva ori pe an la bere
- cocktail party, christmas party

Cat despre competenta managementului: managementul asta a avut cel mai mare proiect telecom embedded din Romania(cred), cu 100 de experti din domeniul telecom/multimedia/sistem/hardware/integrare. Si inca se mai castiga proiecte cu clienti de renume mondial. Probabil ca nu sunt perfecti si poate ca au lipsuri mari, dar aduc clienti mari si poti sa lucrezi cu tehnologii noi.

Probabil ca toata lumea este constienta de faptul ca nu exista companie ideala in lume(dpdv al angajatului) pentru ca ea are ca scop banii si numarul lor. Nu pot sa ma declar surprins ca angajatul este folosit ca pe o "resursa"(cum s-au exprimat altii). Pana la urma asta suntem, resurse intr-o masinarie care trebuie sa faca bani.

Pe scurt, din experienta mea personala:
- exista posibilitea de a avansa si de a interactiona cu experti din mai multe domenii
- managementul este deschis atat timp cat exista deschidere si din partea angajatului; este interesant ca nici dupa ce oamenii au plecat din companie nu se semneaza cu numele lor. Nimeni nu vrea sa-si asume o critica nici macar dupa ce colaborarea a incetat. Daca nici in acest moment salariatul nu vrea sa se "demaste", oare cat de deschis a fost el cu managementul companiei in timpul colaborarii?
- angajatii au posibilitatea de a(/nu) trece de pe un proiect pe altul daca isi exprima dorinta aceasta
- salarii corecte
- mediu de lucru ok, nu ideal dar decent.

Am incercat sa nu descriu in alb si negru Pentalog pentru nu este asa. Viata/lucrul intr-o companie e mult mai complexa si faptul ca lucrezi intr-un anumit loc se datoreaza faptului ca pentru moment te complaci in situatia actuala. Poate sa fie pentru bani, pentru sediu, pentru relatia pe care o ai cu managementul, cu colegii sau pentru ca iti place ce faci. Sau pot sa fie toate. Daca cineva a gasit o companie in care sa le ai pe toate mereu, sa posteze aici sa vedem si noi ce miere si lapte curge prin alte parti.

PS:
- Si noi la Bucuresti iesim la bere/club "cu cine trebuie" dar asta nu a contat niciodata in relatia cu ceilalati colegi, exista respect reciproc, nu ne jignim si nu ne calcam in picioare.
- O retea de spionaj poate exista doar in momentul in care nu exista dialog intre management si angajat; aici e un paradox: angajatul e suparat pentru ca managementul a creat o retea de spionaj ca sa vada de ce e nemultumit. Asta e avantaj sau dezavantaj?

Jiman Monica Luni, 29 Iul 2013

- Le Chateau des Hauts - in 20 de ani de existenta si de crestere continua, Pentalog nu a ...

poate alt gigel ? Luni, 29 Iul 2013

Gigele : De fapt ce cauti tu?Mi se pare extraordinar cat de "alintati" suntem ...

Gigel Vineri, 26 Iul 2013

Multumesc frumos pt raspuns Vlad.

Vlad Vineri, 26 Iul 2013

Nu stiu exact nivelul pe C# / 5 ani. Depinde foarte mult de rezultatul de la interviul ...

Gigel Joi, 25 Iul 2013

Care este nivelul salarial al unui programator? Sunt in proces de recrutare cu Pentalog ...

Chuck Norris Miercuri, 24 Iul 2013

Maestre pentaloguien, cu scuzele de rigoare cred ca vii putin de pe alta planeta , ...

a pentaloguien Duminica, 21 Iul 2013

Ca minus ar fi zgarcenia impinsa la extrem, o zgarcenie nejustificata, absurda uneori, ...

dandiaconescu Marti, 02 Iul 2013

bai, dar punctele tari, chestiile misto dintr-o firma, nu intereseaza pe nimeni ? sunt ...

pentru geek Sambata, 01 Iun 2013

Da, iar noi vrem sa stim punctele slabe din firma, chiar daca tu esti multumit si-ti faci ...

geek Miercuri, 22 Mai 2013

Eu nu am nemultumiri legate de atmosfera din Bucuresti. Un inginer bun isi poate gasi ...

kurt cobain Luni, 13 Mai 2013

probleme pe un anumit proiect??? probleme sunt pe mai multe proiecte mari, vorbeste ...

pentru aviaxis Marti, 07 Mai 2013

@ aviaxisdaca ai o mentalitate asa de capitalista si nu te intereseaza firma in sine, ...

newguy Vineri, 03 Mai 2013

eu am inceput sa lucrez la Pentalog Iasi de cateva luni, Ianurie mai exact, si ma ...

Friend Joi, 02 Mai 2013

Eu lucrez la Pentalog, la Iasi, de ceva anisori buni, si am alti anisori in plus si pe la ...

Nemultumit2 Joi, 02 Mai 2013

Asta e si ideea la Iasi : turnover ridicat, multe persoane noi ca sa-i compenseze fizic ...

Multumit2 Luni, 29 Apr 2013

Eu sincer ma declar multumit la Iasi, nu este raiul de pe pamant dar este ok. Plecarile ...

Nemultumit Duminica, 14 Apr 2013

Sunt nemultumit cand vad in ce s-a transformat agentia din Iasi. Sunt nemultumit cand vad ...

Locuri de munca Nestle Romania Nestle Needs YOUth - HR Traineeship (1 year)
Nestle Romania
Last update: 16.08.2017
Locuri de munca Lidl Romania Responsabil Expansiune Ploiesti (f/m)
LIDL Romania
Last update: 26.07.2017
Locuri de munca Romkatel Asistent manager
ROMKATEL
Last update: 09.08.2017
Locuri de munca Automatic Data Processing - ADP Romania SAP Consultants with French or German
Automatic Data Processing ...
Last update: 26.07.2017
Network engineer
  • Asigurari servicii stomatologice
  • Pachet gradinita copii
Game tester
  • Concediu de crestere a copilului
Inginer proiectant ...
  • Asigurare medicala pentru membrii familiei
Aveți idee pe Account manager cum decurge interviul..salariu? Orice info ...Merci! !!
RALU_Uka 23.08.2017
Singura chestie care mi-a rămas in cap ca si necunoscuta dupa ce am citit cele 15 pagini de review-uri e urmatoarea: ce înseamnă ...
malaxa21 23.08.2017
Bia, poti te rog, in masurile acceptate de lege si de regulamentele site-ului, dezvolta atributiile zilnice pe pozitia primita. & ...
spiridon_magu 22.08.2017
GL Specialist
Manager Trainee
Consilier clienti
Suna foarte tentant sa lucrezi acasa, comod, fara teroarea condicii la ore mici, fara neplacerile provocate de un sef artagos. Sa fii ...
Dincolo de relatiile de munca, intre colegi se nasc adesea si relatii de natura personala, unele pozitive, altele mai putin. Petrecand ...
Aceasta este concluzia la care a ajuns un studiu realizat de catre o echipa mixta de cercetatori din Olanda si Israel. Autointitulat primul ...