Rocos Nov Comex SRL

Nu sunt evaluari
  • Site: www.rocos-nov-comex.com

Forum despre Rocos Nov Comex SRL

eu Joi, 20 Feb 2014

Asa cum am promis intr-un mail anterior , o sa ma tin de cuvant si o sa va scriu despre experienta mea neplacuta la ROCOS.
Pentru ca timpul pe care il am la dispozitie este scurt , o sa incerc sa fac un rezumat la tot si o sa incep exact din momentul in care m-ati sunat.
In acea dimineata daca imi aduc bine aminte era intr-o zi de joi dimineata, dupa ce mi-ati dat cele doua numere de telefon , am incercat sa sun la Bucuresti sa vorbesc cu Domnul FLORIN sau NICOLAE. A trebuit sa sun de vreo 5 ori la un interval de 10 , 15 min sa imi raspunda cineva. Prima convorbire am avut-o cu FLORIN , care mi-a cerut numarul de telefon deoarece era foarte ocupat , spunandu-mi ca revine mai tarziu . Am asteptat toata ziua si nu am primit nici un telefon. Din acel moment mi-am dat seama ca nu am deaface cu o companie OK . A doua zi , am revenit , sperand ca voi putea lua legatura cu unul din cei 2 , gandindu-ma ca in joi au fost foarte ocupati . A durat o serie de convorbiri cu baietii din fata dealungul zilei , intr-un final , am reusit sa vb cu Florin si foarte grabit mi-a zis sa vin luni la Bucuresti , ca avem un apartament unde o sa stam si nimic mai mult .
Luni la ora 10.15 am ajuns la ROCOS , am facut cunostinta cu personalul de acolo , iar Florin mi-a spus sa iau loc langa baieti sa asteptam si baiatul de la GALATI. Cand a ajuns baiatul din GALATI ) l-a rugat pe nea DAN sa ne duca la apartament , asta se intampla in jurul orei 12.30 , si ne-a spus ca luni suntem liberi , iar a doua zii sa coboram in fata blocului la 8.30 .
Am ajuns la apartament iar cand am intrat am avut un moment de cateva minute in care m-am gandit daca sa raman sau nu , deoarece am gasit o mizerie greu de imaginat si niste conditii neomenesti . Ok !!!! O sa incerc sa scurtez foarte mult .
A doua zi ( marti ) , am ajuns la ROCOS , iar Domnul FLORIN care il credeam in profesionist si un adevarat Director de Reprezentanta ne spune sa stam sa ne uitam la baietii din fata , atat si nimic mai mult . La un moment dat ne-a chemat pe rand sa discutam despre experienta noastra , eu i-am cerut un CONTRACT DE MUNCA in alb sa il citesc si a spus ca este in calculatorul din fata , conctract care nici un ziua de azi nu l-am vazut
Au urmat toate zilele asemanatoare , fara sa vorbim prea mult . Il rugam eu sa isi gaseasca 10 min sa stam de vorba . La una din discutii i-am propus sa fac un conctract de comodat intr-e masina mea personala si firma ROCOS deoarece am observat ca nu sta foarte bine la capitolul ,,flota auto,, , i s-a parut interesanta ideea .
Neprezentandu-ne contractul de munca si mereu ne spunea ca vorbim dupa o zi pe alta , baiatul din GALATI joi a plecat , nu a mai venit la depozit deoarece a spus ca sunt neseriosi , lucru pe care am vrut sa il fac si eu , dar am zis sa stau pana la capatul saptamanii sa vad pana unde se ajunge . Mi s-a spus joi ca ajunge Doamne ZWETA ( nu stiu daca am scris corect ) si o sa discutam totul si de salariu , si de masina , si de contract , si de modalitatea de lucru , si cum vom incepe , totul . Joi Doamna ZWETA a ajuns la destul de tarziu , cand noi eram pe picior de plecare ( 18.10 ) , iar Florin mi-a spus sa merg acasa , ptr ca vom discuta vineri dimineata .
Spre mirarea mea vineri dimineata cand am ajuns la ROCOS , am aflat ca Domnul FLORIN si Doamna ZWETA sunt plecati in Moldova , deci nici vineri nu am aflat nimic. Dupa toate astea am avut o convorbire telefonica cu Florin , in jurul orei 15.30 , i-am spus ca vreau sa plec la Buzau , el mi-a zis sa plec , sa vorbesc cu NICOLAE si sa il astept luni dimineata la Buzau , deoarece ajunge cu Doamna ZWETA sa viziteze si orasul . Am mers la Nicolae , mi-a dat banii pe carburant si m-a intrebat de ce salariu am vb cu Doamna Zweta . I-am spus ca 1700 , cunosc piata asta , stiu sa lucrez cu TEC-DOC , chiar si Florin m-a pus la un test in una din zile ).
Ce am vazut la ROCOS Bucuresti nu mi-a placut deloc , nu am avut deaface cu niste profesionisti , am aflat ca si Domnul FLORIN si Domnul NICOLAE eu niste pozitii acolo pentru simplu fapt ca stiu limba bulgara si ATAT , iar cand spus atat ma refer la faptul ca nu se descurca asa cum ar trebui sa o faca un Director de Reprezentanta . In una din zile s-au stricat 2 masini , si a fost un haos toata ziua , iar piesele care le-a comandat au venit a doua zii dimineata si au venit gresite . Sunt multe de spus , nu mi-a placut absolut nimic la ROCOS , iva astept sa stam de vorba , spun asta deoarece am aflat ca sunt de 14 ani in ROMANIA iar dezvoltarea a mers foarte prost . Asta probabil ca este si o intrebare pentru Dumneavoastra .
Luni dimineata am asteptat telefonul lui FLORIN , evident nu m-a sunat , am sunat eu sa vad ce se intampla. Tot la fel ca prima data a trebuit sa sun de foarte multe ori , intr-un final imi raspunde si imi spune ca nu isi mai aduce aminte ce a vorbit vineri cu mine , ca nu ajunge in Buzau si ca nu sunt persoana pe care ROCOS o cauta si imi inchide telefonul . Intamplarea a fost ca eu in doua ore de la acea convorbire sa plec la BUCURESTI cu ceva treburi personale , si am mers la ROCOS , am mers in birou la baieti , iar Florin m-a intrebat ce caut acolo . I-am spus ca vreau o explicatie , el raspunzandu-mi ca nu are ce explicatie sa imi dea , nu ma potrivesc si gata , daca mai am alte intrebari sa ii spun , mai pe scurt m-a dat afara cu vorba frumoasa .
Am incercat sa scriu pe scurt , desi aveam mult mai mult de povestit , nu mi-a placut cum am fost tratat , si se pare ca nu sunt singurul si ceilalti din tara care au trecut pe la ROCOS au avut parte de acelasi tratament .
In concluzie , Florin si-a jucat bine rolul , a mascat toata situatia asta si a facut tot posibilul sa nu stau de vorba cu Doamna ZWETA deoarece isi stie singur capacitatea pe care o are si se pare ca il puneam in ceva dificultati cu dezvoltarea si extinderea ROCOS in Buzau . L-am intrebat despre modalitatea in care incepem sa lucram , nu a stiut sa imi spuna , l-am intrebat de modalitatea de livrare m iar nu a stiut , l-am intrebat de salariu , nu a stiut , l-am intrebat de masina de servici , nu a stiut .... la un moment dat m-am intrebat OARE CE STIE ? Si pe identificari roaga baietii din fata sa caute piese .
De Nicolae nu vorbesc , deoarece ar trebui sa scriu inca pe atat . Am intrebat baietii de stocurile de marfa , le-am dat cateva repere importante , mi-au raspuns ca nu se afla asa ceva in depozit . Nu vreau sa fac pe desteptul , dar ceea ce mi-ati spus Dumneavoastra la interviu despre ROCOS si ce ce intampla acolo este foarte diferit .
L-am intrebat pe baiatul de pe Bucuresti , pe agent daca face si el vizite clienti , promovare produse , clienti noi ? Si mi-a spus ca nu face deoarece le face degeaba , clientilor noi li se cere plata la livrare , ceea ce este imposibil sa faci un asemenea contract , sunt 1001 firme de distributie si import piese si accesorii auto si clientul se orienteaza unde are mai multe avantaje , terment de livrare , termen de plata , discount , originea pieselor , etc ....

Vreau sa imi cer scuze daca am deranjat , pentru greselile de ortografie si daca am fost putin mai dur in exprimare .

Foarte bine ar fii daca aveti timpsa ne revedem sa putem sta de vorba , ma gandesc ca intelegeti alt fel si va pot raspunde si la intrebari.

Va multumesc ! astept un raspuns de ce am fost tratat in modul acesta si daca aveati la cunostinta de tot ceea ce se petrece la ROCOS.

anonim Vineri, 14 Feb 2014

salutare
mai ales pentru cei din provincie !!!!!!!! aveti grija ce vorbiti la interviu pentru ca una se zice si cand se ajunge la Bucuresti e cu totul altfel. Dupa interviu , o sa fiti chemati la Bucuresti, acolo va fi 1"director" de depozit, care nu are nici o putere in firma, apoi veti fi cazat intr-un apartament in Vitan,parte proasta e ca trebuie sa suportati cheltuielile cu mancarea(pentru o perioada de 1-2 saptamani ), pentru ca deja firma face un efort sa plateasca chiria si combustibilul masinii care te i-a dimineata.

Locuri de munca DK Global Recruitment Human Resources Senior Executive role with German in Timisoara!   RS
Last update: 10.08.2017
Locuri de munca GfM Research Customer relationship analyst (m/f) with German language skills
GfM Research
Network engineer
  • Asigurari servicii stomatologice
  • Abonament la sala de fitness / masaj
Game tester
  • Cafea sau sucuri oferite gratuit
Inginer proiectant ...
  • Asigurare medicala pentru membrii familiei
Cristophor 20.08.2017
Care este salariul de bază ca reprezentant comercial pharma?
andreidp 20.08.2017
Ati fost angajat?
Edel 19.08.2017
NOC Technician
IT Support
Network engineer
Asistent manager
Hardware Specialist
Liber profesionistii, acei oameni care se descriu a fi proprii lor sefi, sunt din ce in ce mai numerosi pe piata muncii. Indiferent de ...
Acum insa urmeaza prima intalnire de lucru, cea in care seful se va comporta ca... seful, nu ca un partener de dialog, asa cum a fost la ...