Schaeffler Romania

Site: www.schaeffler.ro

Forum despre Schaeffler Romania

AndreiSavin Joi, 06 Iul 2017

Cum decurge interviul la INA SCHAEFFLER BRASOV :

Recent am fost la un interviu la ei pentru un post de programator.
Am participat la 2 interviuri : primul consta in testare + al doilea consta in discutie cu doi dintre angajatii de pe departament.

Primul interviu are loc 9:00 dimineata (pe sos Cristianului unde au ei sediul) si consta in 3/4 teste care dureaza cam 3 ore in total .
Veti sustine aceste teste la gramada cu alti 20 de oameni intr-o camera, cam inghesuita as zice eu .
Testele :
1. Test psihologic : cu intrebari despre tine , ce accepti sa faci si ce nu .Intrebarile importante se repeta de cateva ori , asta ca sa vada daca te contrazici in raspunsuri .
2. Teste de inteligenta : cateva teste legate de privire in spatiu .
La aceste teste pe ei ii intereseaza sa vada daca poti muncii mult si corect intrun timp scurt .Vei munci pe plantatie de productie ,deci au nevoie si de cantitate si ar vrea si calitate.

Am uitat sa precizez , toate testele sunt pe timp(iti lasa 15 minute foaia , apoi vine cu altele si tot asa)
3. Testele de specialitate : - depinde pentru ce post te-ai dus .
Pentru partea de programare eu am primit 5 foi cu 7 exercitii din vreo 4-5 programe diferite .Timp de rezolvare 40 de minute.
Acestea sunt de nivel mediu .Dar nu mi se pare normal sa dai niste teste de programare pe foaie.Acestea ar trebui sa se dea pe calculator.
4. Testele de limbi straine : engleza , germana sau ce alte limbi ii mai intereseaza pe ei .
In mare parte , traducere din romana in limba respectiva.Vei scrie de o sa te doara mana :))
Tot cam 40 de minute.

Interviul al doilea :
Daca te-ai descurcat la acele teste te cheama la cel de-ai doilea interviu pe care il vei sustine cu 2 persoane : o tipa mica si blonda de la HR si un membru al echipei din care vei face parte (team-leader sau ce o fi ).

Intrebarile sunt cele de carton pe care le-ai auzit de nu stiu cate ori (gen unde te vezi in urmatorii 3 ani , de ce te-am alege pe tine , etc etc) .
Intrebari multe despre unde ai lucrat, ce ai facut acolo . Cateva detalii despre ce o sa faci , dar cam vag explicate.
Veti vorbi si in limbi straine , ei nu se pricep prea bine dar au asteptari de la tine sa te descurci perfect.

Nu te va intreba nimeni de tine ,de cum faci tu lucrurile , ce-ti place sa faci in timpul liber.
Ii intereseaza sa le muncesti , nu sa se imprieteneasca cu tine.
In timpul discutiei ei vor nota acolo dezor ce le mai spui tu despre tine si din cand in cand te vei trezi ca vorbesti singur/a , nefiind contact vizual .

Puneti intrebari despre ce posibilitati de avansare ofera , programe de training si celelalte si intrati in detaliu daca vreti sa aflati ceva concret.
Veti discuta si despre salariu iar aici va veni "surpriza" : te intreaba ei cat vrei .Dar INTREBATI si voi cat ofera , pentru ca altfel nu or sa va spuna singuri .
Pentru postul de Programator ofera 2000 Ron (da , vedeti bine ....motivul pentru care am si refuzat)

Alte detalii :
- trimit oameni pentru specializare in Germania , cate 3-6 luni , ceea ce mi s-a parut ok.
- am simtit o gramada de Corporatism in interviurile la care am post.Corporatism din ala de productie.

Sfatul meu : fiti fermi pe pozitie pentru ca pana la urma veti lucra intr-o companie de productie in care cumulul de munca si sacrificiul este mare , veti face si naveta si fiind tineri , pe langa experienta , aveti nevoie si de bani platiti bine daca tot ati facut o facultate.

Am notat aici toate detaliile din proactivitate pentru tot tinerii la fel ca mine , sper sa va fie de folos.
Succes in drumul vostru .

cojanumihaela Joi, 01 Dec 2016

Stie cineva ce salariu are un Cnc debutant?

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Schaeffler Romania
RhadooR Marti, 27 Oct 2015

A fost cineva la un interviu pentru Team Leader? Puteti da ceva detalii? Multumesc!

Madalina92 Miercuri, 22 Iul 2015

A fost cineva la Schaeffler trainee la interviu saptamana trecuta?

Pentru a vizualiza toate informatiile va rugam sa intrati in contul dumneavoastra .

adytza Luni, 18 Mai 2015

Buna seara,Am fost la un interviu la aceasta firma; au fost foarte deschisi si foarte ...

karlbv Luni, 19 Ian 2015

Buna seara,Sunt de cateva zile in preaviz,dupa o experienta de ca 4 ani...Nu voi nega ...

Andrei Joi, 11 Dec 2014

Buna, Sa incepem cu inceputul: 1. Interviul ( desi s-a desfasurat in urma cu cativa ani ...

candidat Vineri, 28 Nov 2014

Am fost la interviu de mai multe ori si nici dupa 3 luni nu mi-au dat raspuns... Consider ...

KK Marti, 11 Feb 2014

Testul de limba engleza (sau germana) consta dintr-un text care trebuie tradus in romana, ...

cristina Sambata, 08 Feb 2014

ce test de limba engleza se da la ina pentru cei care se angajeaza la tessa?stie cineva?

Locuri de munca Beespeed Software Requirements Engineer
Beespeed
Locuri de munca Continental Automotive Group Romania Customer Management Support - Finance TSR
Continental Automotive Group ...
Locuri de munca Honeywell Romania Purchasing Specialist
Locuri de munca Yazaki Romania TEST ENGINEER TIMISOARA
Yazaki Romania
Arad, Timisoara
Locuri de munca MAHLE Componente de Motor SRL Project Buyer
MAHLE Componente de Motor SRL
Transport planner
Industrie dinamica, provocari continue, rampa de lansare
Profesionalism, dedicatie, smpatie.
Montator subansamble