Secom Onix Impex

• www.onixfoods.ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?
Activează-ți profilul

Forum despre Secom Onix Impex

Diana07 Miercuri, 31 Mai 2017

Am lucrat si eu la Secom Onix si din pacate, lucrurile nu au evoluat asa cum am sperat. Am prins perioada cea mai aglomerata, mai exact inainte de Craciun (si mai apoi Pastele). Frig a fost mereu.. mai exact la birou dadeau drumul la caldura dimineata (se incalzea in doua ore timp in care paralizai efectiv, atat eu cat si colega de la facturare aveam mainile si picioarele bocna, stateam cu gecile pe noi). Biroul (receptia) e situata intre sa principala si usa de la fabrica, deci iti zboara capul de la curent sau frigul aferent iernii. Initial a fost pozitionata altfel, insa au mutat o sa poata sta cu ochii pe tine, de parca ai avea timp sa stai degeaba. Usa se deschide frecvent, deci caldura nu se putea mentine. La ora doua aveau grija sa inchida caldura, iar la -20 de grade afara, clar se racea ff repede. Deci mai trageai frig pana terminai programul. Sus la birouri dadeau drumul la aer conditionat si statea in tricou, in timp ce noi jos aveam echipament + geci, etc. Daca esti pe facturare, ai avantaj ca nu fugi in toate directiile, insa faci munca pe care, candva, o faceau 3 persoane.. deci.. Ca inginer, ai munca de birou, incepi sa faci ceva, nu termini ca trebuie sa fugi sa faci receptii, apoi sa scoti declaratii, iar lasi ce ai inceput ca trebuie sa scoti nu stiu ce/ cate etichete. Apoi sa completezi actele de trasabilitate, periodic protectia muncii tot tu o faci (desi e altcineva responsabil pt asta). Daca nu ai experienta, e cam greu.. nu ti arata nimeni nimic. Trebuie sa iei tu dosar cu dosar si sa te prinzi ce si cum.. nu s multe.. doar vreo 2 dulapuri pline. Oamenii din sectie te vor lua la misto, depinde de tine cum te impui. Eu am intrebat o pe o fata unde ii este echipamentul si asa s a suparat, ca a vrut sa plece. Seful nu ti va lua apararea, ingineri gaseste, oameni in sectie nu.. deci te cam lupti cu morile de vant. In depozit temperatura ajunge si la 4 grade.. acolo i rampa unde faci receptii, iei loturile si datele de expirare. A.. si nu prea ai lumina :) Din ianuarie incep pregatirile pt Paste.. mai exact, incepe nebunia cu vopseaua de oua. O sa trebuiasca sa vopsesti oua (sa faci teste) intr un birou la etaj.. urci niste scari.. si cobori, si ai receptie in timp sa fierbi oua, si cobori, treci de sectie, te intorci, scoti declaratii de conformitate, iar urci si tot asa.. In acelasi timp trebuie sa stai si printre oameni, care vor pleca des si va trebui sa lucrezi si ca ambalator manual. Te vor pune ei s o faci, direct. Ai grija cu scarile, am cazut eu, fata de la facturare, seful de sectie.. nu face nimeni nimic. Nu, nu o sa ti iei concediu medical. Zile de concediu vor fi 10, nu 21.. pe cartea de munca vei avea minimul pe economie. Cat despre conducere treaba i simpla. Sunt doi frati (Gigi si Nicu), care eu cate un copil (Adrian si Madalina). In sectie dai de doamna Nina care e sora acestora (deci alta sefa). Mai e si un nepot, tot in sectie.. deci.. sefi peste tot. Unul spune una, altul alta si uite asa muncesti de 7 ori. In conditii de stres, tipa toti la tine. Baza sunt Gigi si Adriana, deci pe ceilalti ii vei vedea umili pe langa acestia doi, desi sunt neamuri. Umani sunt Nicu si Madalin. La capitoul educatie, te voi lovi de greseli gramaticale grave (mai putin cei tineri, Adriana si Madalin). Nu te certa cu doamna Nina, vei pleca acasa (cazul fetei care a lucrat inaintea mea, cat pe ce sa plece), eu insa am fost amenintata ca mi da una de nu ma mai ridic. Fata de la facturare (Dori), seful de sectie (Florin), gestionara (Nicoleta) sunt ff ok. Te poti baza pe ei. La fel si o parte din fetele din sectie. Daca ai o zi libera, sa nu crezi ca s ei de treaba, iti va fi scazuta din zilele de concediu. Eu am facut greseala sa ma implic prea mult, inclusiv faceam curatenie sus la birouri + baie in fiecare zi. Nu a vazut/ apreciat nimeni nimic. Ba mai mult, la sfarsit s au comportat ff urat. Nimic nu se arunca, nici macar produsele expirate.. se reambaleaza. Daca incepi sa spui ceva, vor avea grija sa te faca sa pleci (proprie experienta). Si da, tu semnezi pe declaratie ca produsele alea s conforme. Responsabilitatea e enorma.. ce faci tu, in alte parti o faci directorul de calitate. In caz de control/ audit tu raspunzi, tu scoti acte, tu dai explicatii. Daca nu i ceva ok, tu esti tras la raspundere. Trebuie sa ai grija de fie totul fix pe fix in acte, altfel in caz de control nu va fi ok. Ca incheiere, se pare ca toate eforturile mele au fost in zadar, orice as fi facut, cat as fi facut, nu a fost ok. Comportamentul lor dupa ce a trecut perioada aglomerata a lasat de dorit, asa ca, am hotarat sa plec. Nu m au lasat sa stau in preaviz, desi era dreptul meu legat. Gigi a tipat, a vorbit urat, asa ca am preferat s o las asa si sa ma retrag.. n avea rost sa ma balacaresc.. nu s genul.. Daca ajungi pe acolo si gasesti trasabilitate scrisa citet, acte puse in ordine (nu cum le am gasit eu, vraiste) sa stii ca am fost eu pe acolo.. o poti intreba pe Dori cum sa dai de mine si in caz ca nu stii ceva, te pot ajuta cu placere. Mult succes! PS: Asta a fost strict experienta mea, din cate am inteles fata dinaintea mea a fost multumita, desi plangea destul de des ca i vorbeau urat.

Răspunde
Locuri de muncă