Securitas Services

Nu sunt evaluari
  • Site: www.securitas.com

Forum despre Securitas Services

nonagent Miercuri, 27 Noi 2013

Cea mai proasta ,neinspirata alegere din viata mea dpdvdr profesional!
Sper sa ajute pe cineva comentariul asta si sa se gandeasca de doua ori inainte sa semneze cu Securitasul.
Ptr ca eu am cautat la momentul respectiv un site ca asta dar nu l-am gasit.
Pe scurt : asteapta-te sa fii mintit , in principiu !
Mie si mai tarziu am aflat cu stupoare, ca nu numai mie mi s-a spus un salariu ,iar la semnarea contractului era alta suma (probabil se asteptau sa semnez ca primarul)
ex : ti se spune o suma de net . la semnare ti se spune ca suma respectiva reprezenta brutul si dupa perioada de proba se va transforma in net.
Daca esti strans cu usa accepti, ce poti face?!

Eu nu am fost agent... dar nu numai agentii sunt tratati "special" sa stiti.
Trebuie sa stiti ca presedintele este economist la baza, contabil mai exact si stim cu totii ce se face "contabiliceste" in situatii de "criza" , nu?...... taiem din cheltuieli ( salarii, bonuri, chiar concedieri)
EX : Au disparut bonurile de la agenti , se dadeau explicatii de economie dar se faceau achizitii de masini pentru manageri! SAMD

SERIOS !!! GANDITI-VA DE TREI (3) ORI !!!!

SUCCES!

Anonimus Luni, 28 Oct 2013

Vedem la TV si auzim ca agentii de paza din tarile dezvoltate au salarii de ordinul miilor de euro sau dolari si ne intrebam de ce oare in Romania este una dintre cele mai prost platite meserii cand munca de agent de paza este totusi o meserie calificata care necesita urmarea unui curs de calificare si cunoasterea legii 333 si a consemnului potului.

Responsabilitatile sunt deasemenea pe masura, intrucat nu putine sunt cazurile cand unui agent de paza i se dau sute de mii de euro in grija (parcuri auto, utilaje pe santiere, cladiri de birouri..etc), acesta raspunzand cu bunurile personale (casa , masina,..etc) in cazul in care se constata lipsa vreunui bun.
De ce la noi o femeie de serviciu, un gunoier, un muncitor necalificat de pe santier, un parcangiu (meserie inexistenta in acte dar des intalnita in centrul Bucurestiului) castiga mai bine decat un agent de paza ?
Sunt oare de vina societatile de paza? Legislatia? De ce la noi, unde infractionalitatea se apropie de cotele existente in Africa de Sud, meseria de agent de paza este desconsiderata?

Dar cat este salariul unui agent de paza?
Dintr-un studiu recent al pietei am tras concluzia ca salariile NETE variaza astfel (cu mici exceptii):
agent de paza: 800 ”“ 1400 la o norma de 240 ore lucrate (tichete de masa incluse)
agent de interventie: 1200-2000 la o norma de 240 ore lucrate (tichete de masa incluse)

Ne punem intrebarea: firmele de paza se imbogatesc de pe urma agentilor?
Raspuns: Unele da, unele nu. Si aici depinde de tariful incasat de la beneficiar si bineinteles de beneficiar.

CA REGULA GENERALA IN ROMANIA: BENEFICIARUL cel mai profitabil pentru orice firma de paza este STATUL. El plateste cel mai bine si in general lui i se presteaza cele mai proaste servicii de paza adica agentii de paza care lucreaza la stat sunt cei mai prost platiti (vezi agentii din parcuri si de la institutiile publice).
Prin urmare firmele care au contracte cu statul se imbogatesc de pe urma agentilor de paza prost platiti.

Daca tariful pe ora de paza in Romania variaza intre 7,0 ”“ 8,5 lei + tva pentru obiective cu grad scazut-mediu de dificultate (cladiri de birouri, parcuri auto, obiective industriale, blocuri, etc..), pentru parcuri, scoli, gradinite se plateste intre 12 si 16 lei / ora + tva pentru ca statul isi permite sa suporte costul ridicat din buzunarul cetateanului.

Daca facem un calcul simplu pentru un post cu program permanent: intr-o luna sunt in medie 30,5 zile x 24 ore/zi = 732 ore iar un tarif de 8 lei ora inseamna incasari lunare de 5856 lei.
Majoritatea societatilor folosesc 3 agenti/post, unui agent de paza revenindu-i 5856/3 = 1952 lei brut;
- 10% din acesti bani sunt in general regia societatii (uniforme, controale, telefoane/statii, logistica,..etc) deci ar ramane un salariu brut de 1756 lei.
- din 1756 societatea plateste aproximativ 384 lei la stat (partea societatii ”“ cas, sanatate, somaj..etc) ramanand 1372 lei brut;
- reiese un salariu net de 996 lei la 240 ore pentru un tarif incasat de la client de 8 lei/ora

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta in Securitas Services
AMM Joi, 24 Oct 2013

Mai terminati fratilor cu palavragelile si mai puneti osu` la munca. Toata ziua va vaicariti, ca aia va controleaza, ca nu va da banii...., Cand va angajati v-ati facut vreodata la inceput un calcul sa vedeti cu ce bani ramaneti in mana? V-ati pus vreodata intrebarea: Care este nivelul meu profesional la care ma situez in prezent ? asta ca sa stiti in ce va implicati.... Incurcati si pe altii, va incurcati si voi , problema mai grava este ca va incurcati aiurea, dar pe cheltuiala voastra intr-un final.....Studiati mai bine piata si faceti o comparatie intre ce ofera Securitasul si alte companii de profil, nu va mai vaicariti atat......

Totusi uni Vineri, 23 Aug 2013

Sa creat un sistem regulie sunt foarte simple rezisti mergi incontinuare cedezi esti ...

brasov Joi, 22 Aug 2013

asa e isi bat joc de oameni se iau bonurile cand au chef si daca mai faci naveta mai ...

Stotusi Vineri, 16 Aug 2013

Faptu ca se da salariu la timp este meritul lor,restu lasa de dorit pentru cei care au ...

stiu Luni, 12 Aug 2013

termenati cu vorbele si acuzele aiurea! vreti sa stiti cum e la firma? va spune unu care ...

Si totusi Luni, 12 Aug 2013

Oameni de la control nu au alta treaba de cat sa a-si faca datoria ce le este ceruta de ...

wildchild Vineri, 09 Aug 2013

domnilor moderatori,de ce mi-ati modificat postarea? spusesem clar cine sunt oamenii de ...

wildchild Luni, 29 Iul 2013

Am lucrat la ei,pt. ca aveam nevoie de bani...in afara de faptul ca acum avansezi numai ...

Fost angajat Luni, 15 Iul 2013

Pentru cine intreba de receptie, iti pot povesti exemplul meu. Aveam nevoie de bani ca sa ...

NeicaNimeni Miercuri, 10 Iul 2013

Buna Daca nu ce dezi cerintelor cerintelor sefului direct este ok daca cedezi de vi ...

Eli Luni, 08 Iul 2013

Ca si secretara/receptionera/asistent manager a lucrat cineva la ei?

Fost Luni, 01 Iul 2013

Salutare celor care ati ramas in cadru firmei va urez multa sanatate si sa aveti grija de ...

Ionascu Vineri, 31 Mai 2013

Mai fratilor ce se intampla cu firma asta incotro se indereapta mai avel locul de munca ...

fost agent Joi, 30 Mai 2013

Depinde de modul in care vezi situatia....Pe o parte te inteleg...agentus.... asa gandeam ...

agentus Miercuri, 29 Mai 2013

Pana la urma ii dau dreptate lui Anonimus. Nu m-a obligat nimeni sa raman la Securitas, ...

NeicaNimeni Marti, 28 Mai 2013

Este greu de inteles cum o multi companie poate sa traiasca cu doar 2 obiective mari ...

fost agent Luni, 27 Mai 2013

Stimata Anonimus,parca ziceai ca cedezi,ca asa este intelept!E adevarat ca ce nu te ...

Anonimus Luni, 27 Mai 2013

"Ce nu te doboara, te face mai puternic."Nu doare, ca nu are de ce. Am mai spus ...

Locuri de munca DK Global Recruitment Want work in Accounting?Let us train you-Accounts Payable role with German  e
Last update: 15.08.2017
Locuri de munca Lidl Romania Adjunct Manager Magazin Timisoara, str. Simion Barnutiu (f/m)
LIDL Romania
Last update: 21.06.2017
Locuri de munca TELUS International Europe Portuguese Customer Support
TELUS International Europe
BUCURESTI, Job national
Last update: 02.08.2017
Locuri de munca Societe Generale European Business Services SA Business Analyst with french - IMMO+
Societe Generale European ...
Last update: 21.07.2017
  • Abonament la sala de fitness / masaj
  • Teambuildinguri / evenimente de relaxare oferite de catre companie
Collection Officer
  • Concediu de maternitate & paternitate
Buna,Am fost contactata pentru un interviu, pozitia consilier juridic insolventa. Va rog daca ma puteti ajuta cu detalii (desfasurare ...
cristina_pulbere2000 16.08.2017
Pentru sales admin analist aveti ceva informatii despre post, salarii etc?
melek2017 16.08.2017
Dupa absolvirea unei facultati de economie ajungi sa spui ca ai noroc daca esti angajat printr-un program de MANAGEMENT TRAINEE, cum e ...
Vilcea 15.08.2017
Coordonator Recrutare
Casier
Engineer
Reprezentant medical
Reprezentant comercial
Technical Support Engineer
Privita in ansamblu, piata muncii din Romania este una robusta, tara noastra avand chiar cel mai mic procentaj de someri din randul tarilor ...
Peste jumatate dintre angajati isi iau parte din treaba de la birou cu ei acasa, si asta nu din prea multa dragoste pentru compania pentru ...
Cu totii am folosit cel putin odata tehnologia pusa la dispozitie de catre companiile pentru care lucram si in scopuri personale, nu doar ...