ACRONIS GRUP SRL

ACRONIS GRUP SRL

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Am acceptat oferta
Am fost la interviu în Decembrie 2021, în Bucuresti
Durata interviu: 4 zile

Cum a decurs interviul?
Initial am aplicat la o pozitie de php dev si am dat un interviu+test cu colegii din Sofia, mi-a placut mult inspecial managerul, a fost foarte prietenos.

Dupa acesta, HR mi-a spus ca m-as potrivi mai bine in echipa Performance & Advanced Analytics din Moscova, si am dat 2 interviuri si cu acestia.

Pentru pozitia din echipa de Performance & Advanced Analytics, primul interviu a fost cu 2 colegi, ce mi s-au parut super prietenosi, respectosi si doritori sa ajute.

Urmatorul interviu a fost cu managerul de la Performance & Advanced Analytics, ce mi s-a parut foarte fair si deschis.

Mi-a zis ca voi invata go (abea astept), si focusul va fi inspecial pe microservicii si optimizari pe cloudul lor, lucru ce mi s-a parut fascinant.
Imi doream ca noul job sa fie challanging si mi se pare ca acesta mi se potriveste perfect.

Am batut palma cu echipa din Moscova de Performance & Advanced Analytics si am inceput formalitatiile, jobul este Remote, caci nu exita un centru R&D in Bucuresti, si oricum doar online ma pot intalnii cu colegii.

Întrebări și teste la interviu?
Pentru pozitia de php dev, a fost interviu + tema, o aplicatie ce sa proceseze un json, si in baza unor reguli sa genereze un bash, a fost de dificultate medie, mi-a placut ca a fost challanging algoritmul si problemele de care m-am lovit in implementare (avoid infinite loop, rezolvare dependinte si ordonare a comenziilor in baza carora trebuia sa generez un bash.

Interviul la echipa de Performance & Advanced Analytics, a inceput cu intrebari de bash, ansible, si un task prin share screen in care trebuia sa izolez si sa identific o problema de performanta a unui server.

Urmatorul interviu a fost cu managerul echipei care in care am avut un task de live programming, accentul l-a pus pe algoritm.

Overall interviul cu echipa din Sofia, pe php dev, mi s-a parut de dificultate medie, dar este foarte posibil ca se se fi intamplat asta pentru ca am dezvoltat mai mult taskul decat era cerinta, am scris taskul in swoole, ce este un php netowk framework, peste care am scris propriul mini framework de php in care am rezolvat problema.

Celelalte 2 interviuri, cu echipa din Moscova, mi s-au parut usoare, chiar nefiresc de usoare.

Sfat pentru alți candidați
Intelegi cu ce se ocupa echipa, si le spui cum i-ai putea ajuta, le raspunzi concret la intrebari daca stii, daca nu, le spui ca nu stii.

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

Interviu Technical Writer

11.05.2021
Am fost la interviu în Aprilie 2021, în Bucuresti
Durata interviu: 7 zile

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugăm să adaugi o contribuție

Oferte care ți s-ar potrivi

Interviu Partner Account manager

26.04.2021