Adobe Romania

Interviu Java developer

30.01.2015 Util (0)
Experienta neutra

Nicio oferta primita
Am fost la interviu in Noiembrie 2014, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 luni.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?
Tin sa mentionez ca am fost abordat de cineva de la HR pentru acest interviu si postul a fost pentru echipa Adobe Experience Manager (practic un content management system).

1. Mi-au dat o tema pentru acasa in Java cu durata de 2 saptamani
2. HR-ul mi-a spus ca dureaza max 2 saptamani in care ei verifica tema si imi dau un raspuns. Dupa 2 saptamani si 3 zile din momentul terminarii temei am dat un mail intreband care e raspunsul. Mi s-a spus ca e foarte buna si ca putem continua cu un interviu face 2 face.
3. Interviul face 2 face a constat in parte de HR, parte tehnica cu 2 membri ai echipei si o discutie cu managerul.
4. In urma interviului face 2 face mi-au propus sa fac inca o tema pentru acasa tot de 2 saptamani, de data asta in Javascript. Au mentionat ca nu e eliminatorie dar ca vor sa vada nivelul mei de JS. Am acceptat.
5. Dupa terminarea si trimiterea temei m-au sunat sa-mi spuna ca raspunsul e pozitiv si ca mai e o ultima etapa, un ultim interviu tehnic cu alti 2 membri ai echipei.
6. Interviul tehnic a durat aprox 1 h.

Intr-un final HR-ul m-a sunat sa-mi spuna ca nu am fost acceptat. Motivul a fost interviurile face 2 face, banuiesc in special ultimul. Nu am performat la problem solving skills.

Acum feedback-ul meu pentru oricine vrea sa aplice la Adobe in special pe acest proiect :
1. Procesul de interviu mi s-a parut foarte ineficient. Temele au fost date inainte de interviurile cu oamenii, interviuri care sunt eliminatorii, asa ca eu practic am pierdut 1 luna numai lucrand la teme.
2. Intr-un fel organizarea acestui proces de interviu, banuiesc de catre manager si HR, a fost relevanta pentru skill-urile lor de problem solving. Mi s-a parut ironic ca cineva care nu poate organiza in mod eficient un simplu proces de interviu imi da feedback legat de skill-urile mele de problem solving.

Intrebari si teste la interviu
Nu vreau sa divulg nici o informatie detaliata legata de intrebari si teste pentru a nu invalida interviul.

Sfat pentru alti candidati
Cere sa ai interviurile face 2 face inainte de temele pentru acasa.

Senior QA Tester
Mediu tanar ( multi adolescenti ), managementul tine foarte mult de echipa dar in general ok, fara ...
Cx Specialist
Salariul, oamenii, beneficiile
Junior Communication Specialist
Sediu accesibil si foarte modern. Mediu de lucru tanar.
Agent Servicii Clienti
Junior Tester