Avira

27.09.2019 Util (0)
Am fost la interviu in Septembrie 2019, in Bucuresti
Durata interviu: 1 saptamani

Interviul a fost programat in 3 parti

1. Discutie cu HR legata de beneficii, asteptari salariale, disponibilitate de incepere si alte aspecte administrative

2. Urmatoarea zi a fost programat interviul tehnic care a durat 3h (poate dura si mai putin, depinde de tine)

3. Dupa o saptamana am fost contactat pentru un interviu in care se verifica, in esenta, compatibilitatea viitorului angajat cu Avira. Nu trebuie sa te pregatesti, este o discutie libera despre tine pentru a putea sa te cunoasca mai bine (e.g. cum reactionezi in anumite situatii, cum alegi sa rezolvi un anumit conflict, s.a.m.d)

Toate interviurile au fost OK, mi s-a raspuns la intrebari, a fost o atmosfera relaxanta, iar discutia cu managerul tehnic una foarte informativa / clara / concisa despre proiectul pe care este nevoie de DEV.

Oferta este facuta abia dupa al 3-lea interviu - vei fi contactat pentru o ultima discutie cu cineva din HR (la momentul scrierii acestui review, oferta inca nu a fost facuta)

Intrebari si teste la interviu?
Testul tehnic a constat in realizarea unei aplicatii CRUD pentru utilizatori cu diverse conditii la stergere/actualizare de utilizatori. Ar fi util sa detii cunostiinte de OOP/design patterns si eventual sa stii ceva despre conceputl de MVC. Trebuie facuta de la 0, tu alegi cum vrei sa faci asta (tehnologii folosite - PHP + MySQL)

Sfat pentru alti candidati
1. Nu scrie ceva ce nu poti justifica in CV
2. Daca nu ai lucrat cu o tehnologie de care este nevoie pe proiectul pe care urmeaza sa lucrezi, cere detalii despre ea si incearca sa gasesti ceva asemanator cu care ai lucrat
3. Fii cat mai detaliat atunci cand descrii ce ai facut si ce asteptari ai de la noul job - in timpul interviului ti se creeaza un fel de "profil" si este important sa nu "vinzi" mai mult / mai putin decat stii ca poti oferi
4. Fii deschis la folosirea unor tehnologii noi

Experienta negativa
Am fost la interviu in Februarie 2019, in Bucuresti
Durata interviu: 2 zile

Cum a decurs interviul?

Conecteaza-te cu Avira prin retele sociale
Beneficii companie
Galerie foto