Bitdefender

Interviu Retention Specialist

11.12.2017 Util (3)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Am fost la interviu in Septembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 luni.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviul?
Pentru inceput am fost invitata la testul pentru limba engleza. Mi s-a comunicat la final ca voi fi anuntata daca am luat sau nu interviul. Dupa 3 saptamani am fost contactata mentionand faptul ca postul a fost ocupat de catre cineva din intern si cv-ul meu a fost transmis altor manageri din alte departamente, intrucat am obtinut un punctaj ridicat la testul de limba engleza. Am refuzat un alt interviu, deoarece era un post pe vanzari, ceea ce nu imi doream, lucru pe care l-am mentionat si la testul de limba engleza.
Dupa inca o saptamana am fost din nou contactata, intrucat a aparut din senin un nou post pentru retention specialist. Am fost la interviu unde seful de birou m-a intampinat plictisit si somnoros. Se uita pe geam, pe hol, la telefon si din cand in cand si la mine. Practic vorbeam cu peretii atunci cand raspundeam la intrebarile lui. La un moment dat mi-a spus ca nu s-a pregatit pentru interviu, ca nu stie ce sa ma intrebe si este obosit pentru ca nu a dormit prea bine in noaptea de dinaintea interviului.
Trecem apoi la partea de vorbit in engleza unde ma roaga sa ii explic/povestesc ceva ce eu fac foarte bine, dar cu siguranta el nu se pricepe deloc sa faca. Ii mentionez faptul ca am ceva ce as putea sa ii povestesc si ma opreste plin de entuziasm spunand ca s-a uitat pe profilul meu de Facebook. Am facut ochii cat cepele si nu mai stiam ce sa zic. Am reluat raspunsul la intrebarea initiala si am trecut peste. Au mai urmat cateva intrebari, apoi mi-am vazut de drum.
Dupa 2 zile am primit si raspunsul: m-as potrivi foarte bine in echipa, dar nu putem continua din cauza nivelului de limba engleza (care asa cum am mentionat mai sus, mi s-a spus ca este unul ridicat).
Cu siguranta nu as fi acceptat sa lucrez cu ei indiferent de oferta pe care mi-ar fi facut-o. In primul rand, s-au sucit de prea multe ori, iar seful de birou parea interesat mai mult de speed dating, decat de recrutarea unui retention specialist.

Intrebari si teste la interviu
Test de limba engleza, intrebari clasice

Sfat pentru alti candidati
Nu va pierdeti timpul. Sunt neseriosi, iar daca in cele din urma iti pierzi interesul si simt asta cand te cauta a 3-a sau a 4-a oara abordeaza un stil usor agresiv. Nu mai pun la socoteala "interesul" sefului de birou in timpul interviului. Cu siguranta postului era alta :))

Interviu Retention Specialist

27.11.2017 Util (8)
Experienta neutra

Am refuzat oferta
Am fost la interviu in Septembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?

Pentru a vizualiza toate informatiile va rugam sa intrati in contul dumneavoastra .

Ajuta si tu comunitatea impartasind experienta ta la interviu

Interviu Technical Support Engineer

25.11.2017 Util (11)
Experienta pozitiva

Am acceptat oferta
Am fost la interviu in Noiembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Interviu Market researcher

10.11.2017 Util (6)
Experienta neutra

Am acceptat oferta
Am fost la interviu in Aprilie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 8 zile.
Dificultate interviu: Dificil.

Interviu QA Engineer

08.11.2017 Util (8)
Experienta pozitiva

Am acceptat oferta
Am fost la interviu in August 2015, in Bucuresti.
Durata interviu: 14 zile.
Dificultate interviu: Dificil.

Locuri de munca DocProcess SRL Team Leader Java
DocProcess SRL
Locuri de munca DXC Technology Collections Analyst
DXC Technology
Locuri de munca ALTEN Romania Automated Tester (Telecom)
ALTEN Romania
Locuri de munca Ubisoft Romania Environment Artist
Locuri de munca ALTEN Romania Magento Developer
ALTEN Romania
Senior Developer
1. Incearca sa automatizeze procesele prin care poti face rost de documente / instrumente de scris ...
Colectiv tanar si prietenos, s-au legat prietenii stranse
Expeditor international
Poti castiga foarte multi bani daca ai rabdare, atentie si determinare. Te invata de la 0 tot. Mie ...
Expeditor international
IT Assistant