Bitdefender

• Site: www.bitdefender.ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Am fost la interviu în Septembrie 2017, în Bucuresti
Durata interviu: 2 luni
Dificultate interviu: Ușor

Cum a decurs interviul?
Pentru inceput am fost invitata la testul pentru limba engleza. Mi s-a comunicat la final ca voi fi anuntata daca am luat sau nu interviul. Dupa 3 saptamani am fost contactata mentionand faptul ca postul a fost ocupat de catre cineva din intern si cv-ul meu a fost transmis altor manageri din alte departamente, intrucat am obtinut un punctaj ridicat la testul de limba engleza. Am refuzat un alt interviu, deoarece era un post pe vanzari, ceea ce nu imi doream, lucru pe care l-am mentionat si la testul de limba engleza.
Dupa inca o saptamana am fost din nou contactata, intrucat a aparut din senin un nou post pentru retention specialist. Am fost la interviu unde seful de birou m-a intampinat plictisit si somnoros. Se uita pe geam, pe hol, la telefon si din cand in cand si la mine. Practic vorbeam cu peretii atunci cand raspundeam la intrebarile lui. La un moment dat mi-a spus ca nu s-a pregatit pentru interviu, ca nu stie ce sa ma intrebe si este obosit pentru ca nu a dormit prea bine in noaptea de dinaintea interviului.
Trecem apoi la partea de vorbit in engleza unde ma roaga sa ii explic/povestesc ceva ce eu fac foarte bine, dar cu siguranta el nu se pricepe deloc sa faca. Ii mentionez faptul ca am ceva ce as putea sa ii povestesc si ma opreste plin de entuziasm spunand ca s-a uitat pe profilul meu de Facebook. Am facut ochii cat cepele si nu mai stiam ce sa zic. Am reluat raspunsul la intrebarea initiala si am trecut peste. Au mai urmat cateva intrebari, apoi mi-am vazut de drum.
Dupa 2 zile am primit si raspunsul: m-as potrivi foarte bine in echipa, dar nu putem continua din cauza nivelului de limba engleza (care asa cum am mentionat mai sus, mi s-a spus ca este unul ridicat).
Cu siguranta nu as fi acceptat sa lucrez cu ei indiferent de oferta pe care mi-ar fi facut-o. In primul rand, s-au sucit de prea multe ori, iar seful de birou parea interesat mai mult de speed dating, decat de recrutarea unui retention specialist.

Întrebări și teste la interviu?
Test de limba engleza, intrebari clasice

Sfat pentru alți candidați
Nu va pierdeti timpul. Sunt neseriosi, iar daca in cele din urma iti pierzi interesul si simt asta cand te cauta a 3-a sau a 4-a oara abordeaza un stil usor agresiv. Nu mai pun la socoteala "interesul" sefului de birou in timpul interviului. Cu siguranta postului era alta :))

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

Interviu Retention Specialist

Am fost la interviu în Aprilie 2016, în Bucuresti
Durata interviu: 8 zile
Dificultate interviu: Dificil

Pentru a vizualiza toate informațiile te rugăm să adaugi o contribuție

Oferte care ți s-ar potrivi

Interviu QA Engineer

08.11.2017