Eucom Business Language

Am fost la interviu in August 2019, in Timisoara
Durata interviu: 2 saptamani
Dificultate interviu: Mediu

Cum a decurs interviul?
Dupa teste de limba scrise si orale, au considerat ca am un nivel suficient, minim B2, si reprezentanta HR care m-a contactat initial m-a pus in legatura mai departe cu reprezentanta departamentului care se ocupa de Teachers development, sau asa ceva, cu care sa stabilesc urmatoarea etapa de testare, o lectie de engleza on line.
Dupa parcurgerea si acestei etape in procesul de recrutare, mi s-a trimis pe mail un contract de colaborare la semnat. Am semnat si am asteptat sa primesc de lucru, adica sa predau ore de engleza la angajatii din mai multe fabrici si institutii din zona de Vest a Romaniei. Am asteptat cateva saptamani, nimic. Dupa vreo luna jumatate scriu un mail persoanei care m-a angajat. Aceasta imi redirectioneaza mail-ul unei alte persoane care raspundea de proiectele pe zona de Vest. Aceasta zice sa mai astept, ca proiectele sunt in faza de negociere, si ma va anunta cand e data de incepere. De la data cand m-a contactat HR de la Eucom si pana acum au trecut aproape 6 luni, si nu am mai auzit nimic de la ei. Recent am vazut pe mai multe platforme de locuri de munca ca au postat pozitie libera de English Trainer pe zona de Vest.
Deci, concluziile le trageti voi...! Daca aveti timp de pierdut cu teste, interviuri on line, lectii on line, si dupa aia tacere totala. Cred ca se mai numeste si Job ghosting treaba asta...

Intrebari si teste la interviu?
Mi s-a cerut sa pregatesc o lectie de engleza intr-un soft online indicat de ei, pe o tema de gramatica, nivel Upper Intermediate, cu durata de 30 min. Am avut la dispozitie 1 zi sa pregatesc lectiai.
Softul online nu a functionat prea bine, erau sacade, ingheta imaginea si sunetul, dar pana la urma am reusit sa duc lectia la bun sfarsit, ''eleva'' fiind persoana care ma evalua.Calitatea slaba a caii de comunicare a afectat calitatea lectiei, dupa parerea mea.
Dupa lectie a urmat o discutie despre ce a mers si ce nu a mers la lectie, unde am avut ocazia sa-mi spun parerea dar si sa am un feedback la cald asupra continutului predarii din partea evaluatorului.

Sfat pentru alti candidati
Vreti sa simtiti pe pielea voastra ce e aia Job Ghosting? Aplicati la Eucom!

Interviu Confidential

27.11.2019 Util (0)