Farmacia Unica

• www.farmaciaunica.ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Durata interviu: 1 zile
Dificultate interviu: Foarte ușor

Cum a decurs interviul?
Salutare,

E o placere sa expun pe aceasta cale experienta de interviu cu o doamna din FARMACIA UNICA/EUROMEDICINE (Galati), care s-a recomandat Manger departament suport IT , cu 20 ani experienta in domeniul IT. Eu am constatat ca n-a fost in stare sa raspunda profesionist la intrebari, ba chiar eu am intervievat-o, nu s-a pregatit pentru interviu, unele raspunsuri au fost contradictorii, pe scurt o "habarnista".

Am apreciat ca in primele momente interviul a decurs formal, adica dna Manager Suport si-a facut introducerea prin intrebarile obisnuite pe care le aud de fiecare data ("ne-ati gasit usor?", "doriti ceva de baut", etc.). Si atat a fost in stare!

Inca de la prima intrebare pe care i-am adresat-o a avut ezitari. Mai exact, ma refer la faptul ca a fost total de acord cu neconcordanta dintre titulatura postului si nivelul de experienta (Specialist IT vs. 0-2 ani), insa a mentionat ca eroarea apartinea exclusiv colegei de la HR care nu a inteles cum sa faca anuntul. Eu ma intreb: oare e normal ca HR-ul sa publice un anunt, iar managerul departamentului sa nu avizeze anuntul inainte de publicare?! Cele doua persoane chiar sunt responsabile de faptele lor?!

Pe parcursul discutiei i-am adresat 9-10 intrebari, tocmai pentru a ma clarifica cu privire la cerintele si competentele postului. Si am consatat nu numai ca eu am intervievat-o, ci si faptul ca s-a facut de ras prin nepregatirea pentru o astfel de discutie.

Voi exemplifica (din memorie) cateva intrebari pe care le-am adresat si raspunsurile primite...

Astfel, o intrebare a vizat status-ul proiectului de implementare a unei aplicatii de depozit. Raspunsul primit de la dna Manager a fost tot ezitant, in sensul ca in prima parte a mentionat ca implementarea este in derulare, chiar daca apar zilnic probleme, iar apoi a spus ca implementare s-a finalizat. Si ca sa inteleg totusi ceva, am revenit cu intrebarea: "De unde stiti ca implementarea s-a finalizat?" R: "Pentru ca se lucreaza cu aplicatia, se factureaza". Dupa aprecierea mea, acest raspuns este de "habarnist", nicidecum al unui Manager depart. suport IT care nu stie fazele unei implementari.

Un alt exemplu, am intrebat daca exista in companie scheme de proces/fluxuri de lucru. Raspunsul de manager a fost foaste lejer "Nu, nu avem. S-a lucrat pompieristic". Voi ce ziceti, profesionisti in toata regula, nu?!
Doar ca eu, mirat fiind de raspuns, am revenit cu intrebarea "Si atunci cum sti ca ati finalizat implementarea?" Bineinteles ca dna Manger s-a simtit frustrata ca am continuat, insa raspunsul a fost "Asta e, asa s-a lucrat. Avem zilnic probleme si apelam la suportul furnizorului".
Bineinteles, cu intentii bune, am adresat o alta intrebare simpla "Sunteti multumita de gradul de raspuns al aplicatiei la cerintele de business?, Da, insa ne dorim mai mult." La asa raspuns am inceput sa sper ca totusi ar fi ceva bun in acest job. Si...optimist fiind, am continuat cu "Cand ati facut ultimul audit al sistemului informatic? Nu stiu. Nu cred ca s-a facut asa ceva vreodata." Si iar am cazut pe ganduri.
Si...eram curios sa stium cum a facut oare apreciarea, cu ce metoda. Asadar, am continuat cu "Si atunci cum ati determinat gradul de raspuns al aplicatiei la cerintele de business? ; Da, v-am zis ca nu s-a facut.
Oare dna Manager si-a dat seama ca imi dau seama ca minte?!?
Si mi-am continuat ideile, mai ales ca eram la disctutie cu Manager de departament. Si atunci am intrebat "Aveti un dashbord prin care urmariti tichetele de suport? ; Nu, nu avem asa ceva." Sa fie oare prea complicat ce intreb eu?!? Voi ce ziceti? :)
Insa curiozitatea m-a impins mai departe, astfel am intrebat "Si atunci cum stiti sa va organizati, cum alocati tichetele, cum le prioritizati? ; Noi am incercat sa facem lucrurile sa mearga. Nu am folosit acest mod stiintific. S-a raspuns pe email sau la telefon." Mda, cred ca si aici e suficient de relevant raspunsul unui Manager!

Cred ca e suficient si foarte relevant. Am sa va las pe voi, cititorilor, sa va formulati propriile concluzii.

Nimic nou, si in firmele din GL sunt pusi in functie de manageri habarnisti, care isi fac iluzii ca vor gasi oameni bine pregatiti, care sa faca treaba in locul managerilor si totodata dispusi sa dovedeasca o obedienta care sa le aduca, tot managerilor, lauri in fata patronilor.

Întrebări și teste la interviu?
Am dat un test managerului prin intrebarile adresate. M-am edificat! N-a fost in stare sa raspunda minimal!

Sfat pentru alți candidați
Ca sugestii:
* chiar daca firmele publica anunturi, fiti vigilenti, nu furnizati date personale oricui si oricum
* inainte de a merge la interviu cereti insistent detalii la telefon, nu va lasati pacaliti de vorbele frumoase, caci atunci cand ajungeti la sediu vor gasi fel de fel de motive sa va zica altele
* nu va fie teama sa cereti salariu mai bun, faceti presiune, piata muncii e f limitata.