Global Broadcasting Producer

Am fost la interviu in Mai 2018, in Bucuresti
Durata interviu: 1 zile
Dificultate interviu: Usor

Cum a decurs interviul?
A fost o intreaga incurcatura intentionata, dupa cum mi-am dat seama ulterior:
M-a sunat o tipa (cu care am si avut interviul) si m-a intrebat daca mai sunt interesata de postul de Copywritter in lb engleza, i-am zis ca da. Mi-a trimis prin sms coordonatele job-ului fara sa scrie numele firmei, am rugat-o sa imi spuna care este, intrucat la tel nu intelesesem f bine ca eram in metrou.
Ea nu a rasp, am zis na, poate are treaba. Eu ma apuc si bag pe Maps adresa si imi rezulta firma Magna Development, ma uit pe site-ul lor, vad ca e ok. Eu i-am trimis si mesaj ei, ca sa o informez ca am gasit numele firmei si l-am si scris (ca sa nu se mai deranjeze si sa vada ca ma intereseaza)...ea nimic. Buuun
Ajung la interviu, 2 birouri cam ingramadite dar oamenii pareau ok, vorbesc cu ea mai intai despre mine apoi ma intreaba de ce as fi potrivita pt post, i-am zis ca desi nu am mai lucrat in domeniul marketing, ca ma pasioneaza si i-am zis ca fac niste cursuri de marketing online, m-a intrebat despre ele, nu era f incantata ca nu am experienta dar i-am zis ca vreau sa incerc si mi-a dat 2 teme de blog content pt acasa:
- sa ii scriu cea mai fetisista experienta sexuala a mea/sa o inventez (atunci mi s-a parut ciudat dar am zis, ce naiba, oamenii de marketing sunt nonconformisti, poate o avea o logica, vrea sa ma puna in dificultate, aia e...)
- sa scriu ceva despre firma lor si faptul ca au luat premiul 1 la nu stiu ce gala (cu stupoare am vazut ulterior ca era o gala de filme pt adulti)
A fost ca in filmele cu prosti, eu am mers acolo cu gandul ca merg la Magna Development s de fapt am fost la Prostudio Videochat sub denumirea inocenta si generica de Global Broadcasting Producer.

Intrebari si teste la interviu?
- Care au fost ultimele 2 job-uri si ce faceam acolo?
- Daca stiu ceva despre firma? Eu naiva i-am raspuns ca da, pt ca am confundat-o cu firma Magna Development de la aceeasi adresa (jur ca ma simt ca intr-o 'Scrisoare pierduta') si am inceput sa dau date generice despre firma aia, care aparent s-au potrivit, culmea e ca ea nu a spus cu ce se ocupa firma, cum face orice recrutor normal de pe lumea asta.
- Nu vreau sa fiu model? eu din nou naiva, ma uit grav si o intreb ce model, ea zice model de videochat.... evident ca am ramas perplexa si i-am zis ca nu
- Nu te-ai gandit niciodata sa faci videochat? Eu zic nu, as avea mustrari de constiinta, o intreb pe ea daca s-a gandit si zice ca da.

Sfat pentru alti candidati
Nu recomand aceasta firma nu pt ca ar fi o crima pt umanitate ca fac videochat...fiecare cu ce-l doare... ci pt ca te induc in eroare, a mai comentat cineva fix acelasi lucru. E urat, pierdere de timp. Porbabil nu iti spun din capul locului care este domeniul activitatii pt ca oamenii de buna credinta fug si este si normal. De fapt, retrag ce am zis mai sus, e dezgustator si e fix prostitutie.

Interviu Marketing Assistant

20.03.2018 Util (7)