IBM Romania

• Site: www.ibm.com/ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Am fost la interviu în Martie 2018, în Bucuresti
Durata interviu: 15 zile
Dificultate interviu: Dificil

Cum a decurs interviul?
Incrys este agentia care se ocupa de recrutarea pentru unele posturi, deci primul interviu a fost la sediul lor. Inainte de acesta, am primit un mail cu un template de CV pe care trebuia sa-l completez. Se pare ca aceasta este tipul de CV pe care IBM-ul il accepta, 3 pagini in format tabel pentru care a trebuit sa aloc in jur de 4-5 ore ca sa-l completez cu toate datele.
La interviu am ajuns la ora stabilita si nu era nimeni, urmand ca abia dupa un sfert de ora sa fiu bagata in seama de cineva. Dupa un scurt interviu mi s-a spus ca echipa de design din IBM functioneaza ca o agentie, iar programul lor este unul mai special. Mi s-a spus ca programul este de la 11 la 19:30, dar ca nu e foarte sigura daca asa este. Un amanunt inutil, nu? Mai ales ca este atat de special acest program.
La al doilea interviu, la sediul IBM, am avut o discutie cu art directorul si cu leadul echipei de design. Destul de plictisiti, mi-au spus ca la ei procesul de recrutare dureaza in jur de 2 luni, iar interviul ar fi continuat cu un test practic, apoi cu un alt interviu! Ca designer, lucrezi exact ca intr-o agentie, doar ca tot tu trebuie sa tii legatura cu clientul.

Testul pe care il dau este realizarea unui design de flyer conform guideline-ului lor. Feedback-ul primit, in ciuda realizarii acestui flyer la un nivel cel putin mediu, a fost destul de neconstructiv si parca cautand nod in papura.

Întrebări și teste la interviu?
Si template-ul de CV e un test in sine...

Sfat pentru alți candidați
Daca credeati ca la IBM veti face parte ceva diferit fata de ce faceati in agentia din care veneati, aveti dreptate. Asta pentru ca e acelasi tip de munca, dar trebuie sa fii si account, tu fiind cel care tine legatura cu clientii straini.

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

Interviu Junior Java developer

09.09.2018