IBM Romania

12.08.2018 Util (7)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Niciun raspuns
Am fost la interviu in Februarie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 saptamani.

Cum a decurs interviul?
Am avut doua interviuri in doua zile diferite, spatiate la cam 2 saptamani unul de celalalt. Primul interviu a fost foarte in regula, mi s-a prezentat oferta salariala si beneficiile (initial era vorba de un stagiu platit cu minim pe economie). Mi s-a spus si care este salariul entry-level cel mai mic pe companie, anume 3250 ron net cu beneficii (asigurare, decontare abonament sport 50% si altele). Am plecat cu o impresie destul de buna de la acest prim interviu si m-am inteles foarte bine cu persoana cu care s-a desfasurat. Am fost chemata si al al doilea interviu, de data aceasta cu alta persoana care probabil facea parte din echipa de Project Management. Nu prea am ramas cu aceeasi impresie initiala, in principal deoarece mi s-a parut ca orice intrebare puneam era primita cu o oarecare atitudine de superioritate sau dezinteres. Intrebari legate de mediul de lucru, de asteptarile pe care ar trebui sa le am, de evaluari/feedback si cum decurge o zi obisnuita in jobul respectiv erau primite gen "De ce ma intreaba asta asa ceva?". Efectiv simteam ca orice as intreba nu era ok, desi formularea mea era total profesionala (nu a fost primul meu interviu nici pe departe). Pozitia era Project management officer, un internship de 3 luni cu posibilitatea de angajare la final (eram in ultimul an de facultate si era oportunitatea perfecta pentru o deschidere la piata de munca). Nu cred ca exista o pretentie pentru experienta in Project Management in mod specific deoarece nu aveam asa ceva in CV, decat alte intershipuri si voluntariat etc. Alta dezamagire a venit din promisiunea ca indiferent de raspuns (pozitiv sau negativ), voi primi un telefon sau macar un email cu acesta. Bineinteles, acesta nu a mai venit nici la o luna dupa al doilea interviu, desi am fost mintita ca va dura maxim o saptamana pentru a primi raspunsul. Alte companii precum Oracle macar au avut bunul simt sa isi tina cuvantul in acest aspect si am respectat faptul ca mi-au dat feedback legat de performanta mea la interviu.

Intrebari si teste la interviu
Ce ti-ar placea sa gasesti la locul de munca?
Ce nu ti-ar placea sa gasesti la locul de munca?
Descrie-mi o situatie in care ai luat initiativa cand ai observat ceva in neregula la locul de munca.
Spune-mi despre o reusita la locul de munca/voluntariat.
O scurta conversatie in lb engleza (de ce am ales internshipul din CV si de ce nu m-am angajat la compania respectiva).

Sfat pentru alti candidati
Este nevoie de o mai mare promptitudine si probabil indrazneala pentru a vedea ca sunteti seriosi in ceea ce priveste asteptarile pe care le aveti de la o MNC. Spuneti ca aveti cel putin alte doua oferte de angajare.

Interviu Digital Strategist

10.08.2018 Util (5)
Experienta neutra

Raspuns primit
Am fost la interviu in Iulie 2014, in Bucuresti.
Durata interviu: 20 zile.

Interviu Java developer

07.08.2018 Util (7)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Niciun raspuns
Am fost la interviu in Aprilie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 20 zile.
Dificultate interviu: Foarte usor.

Interviu Internship

01.08.2018 Util (8)
Experienta pozitiva

Raspuns primit
Am fost la interviu in Februarie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 30 zile.

Interviu Front End

26.07.2018 Util (8)
Experienta pozitiva

Raspuns primit
Am fost la interviu in Martie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.

Locuri de munca ALTEN Romania
ALTEN Romania
Confidential
Mediu interesant de munca.
Colectiv tânăr și ambitios
Analist
Locatia este ok si metroul este aproape de birou."Clasa muncitoare" este de treaba, poti ...
Field tehnician
Marketing Automation ...