Machteam Soft

04.09.2018 Util (6)
Experienta pozitiva

Am acceptat oferta
Raspuns primit
Am fost la interviu in Noiembrie 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 saptamani.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviul?
In total au fost 3 interviuri: primul a constat intr-un test de inteligenta, la al doilea s-au facut activitati in grup, iar cel final a fost o discutie cu team managerul si o persoana din conducere.

Personal mi-a placut foarte mult procesul de recrutare, nu a fost doar o discutie monotona sau tipul standard de interviu. Am simtit ca m-au vazut mai mult ca o persoana decat ca pe niste randuri de CV.

Intrebari si teste la interviu
Primul interviu:
- Intrebari tip test de inleigenta/IQ pe hartie

Al doilea interviu:
- Interviu in grup (eu + alte 3 persoane)
- Fiecare a trebuit sa spuna pe rand cate ceva despre el/ea (ce facultate am facut, de ce am aplicat aici, pe cine admiram, ce ne displace la oameni, etc)
- O activitate in care HR-ul spunea un cuvant, iar noi trebuia sa spunem primul substantiv care ne vine in minte legat de acel cuvant
- O activitate in care am primit cate doua biletele, unul cu o fraza, iar celalalt cu o dispozitie (suparat/surprins, vesel/etc), trebuia sa citim acea fraza pe acel ton iar ceilalti sa ghiceasca tonul
- Alte activitati, etc

Al treilea interviu:
- Despre experienta mea
- Cum as actiona in anume situatii
- De ce vreau sa imi schimb postul actual

Sfat pentru alti candidati
Recomand sinceritate si deschidere, fiind un post de internship se pune accent pe persoana, nu neaparat pe experienta.

Sunt unii oameni super faini...
Internship
Am invatat foarte multe din portofoliul bancar si mi-am inbunatatit abilitatile de comunicare
Key account manager
Posibilitatea de învățare și dezvoltare personală.
Manager productie
Sef departament marfuri ...