Microsoft Romania

Am fost la interviu in Decembrie 2017, in Bucuresti
Durata interviu: 1 zile
Dificultate interviu: Dificil

Cum a decurs interviul?
Voi incepe prin a spune ca am avut 2 interviuri pentru 2 posturi si sunt foarte dezamagit de experienta. Nu voi da titlul si descrierea exacta a jobului, voi incerca sa fiu cat mai general, sa prezint impresia de ansamblu. Foarte important de stiut, toate posturile de suport de la Mmicroosft sunt oferite de fapt de RINF, prin ei se face angajarea si cu ei semnezi !

Interviu postul 1:

Au venit 2 insi, dintre care unul de treaba altul foarte ingamfat. Mmi-au spus ca postul nu e mai deloc tehnic si dupa au inceput sa ma intrebe intrebari tehnice, jumatate din ele de nivel de sysadmin. Nu am stiut sa raspund corect decat la cateva intrebari, timp in care ingamfatul tot stramba din nas si ma intreba daca sunt ok ca nu ii venea sa creada ca nu stiu sa raspund la intrebari...i-am spus ca da si ca nu am avut contact cu majoritatea lucrurilor pe care mi le spunea si puteau sa vada asta si din cv-ul meu...nu mai pierdeam timpul cu ei...pste cateva zile prmesc raspuns automat, robotizat ca am fost respins, prin mail

Interviu post 2 :

Tot 2 insi, de aceasta data, painea lui dumnezeu, interviul a decurs mult mai bine, am raspuns la mai mult de jumatate din intrebarile tehnice. Nu situ exact ce n-a mers, dar am primit din nou acel mail automat de refuz.

Sincer , cred ca tot raul spre bine, pana la urma. am auzit ca acum un an s-a schimbat managementul la Microsoft si ca dau afara pe capete! Pentru mine ar fi fost un risc mare. Eu lucrez de aproape un an la o companie concurenta, castig bine, ca sa nu mai spun ca e un job care nu e stresant, iar volumul de munca este unul mic, doar ca ceea ce fac aici nu e neaparat ceva ce imi place (in comparatie cu volumul foarte mare de munca de care aud case practica la Microsoft). Mie unul mi se pare dovada de neseriozitate la nielul asta sa primesti mailuri automate de refuz si doar atat.

Intrebari si teste la interviu?
Nu doresc sa dau detalii concrete

Sfat pentru alti candidati
Ca sfatuiesc sa nu pierdeti timpul degeaba daca nu sunteti siguri ca stiti cam tot ce se cere pentru posturile lor.

Interviu Service Center Delivery Specialist

20.11.2017 Util (9)
Am fost la interviu in Iunie 2017, in Bucuresti
Durata interviu: 1 zile

Cum a decurs interviul?

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca IMAKE3D FABLAB SRL

Full time