Netsafe Solution

Am fost la interviu in Iulie 2018, in Bucuresti
Durata interviu: 1 zile
Dificultate interviu: Foarte dificil

Cum a decurs interviul?
- firma are undeva la 10 angajati iar interviu pentru poztia de security officer a fost dat cu "CEO"-ul.
- domnul CEO pentru o pozitie entry level cere sa ai cel putin certificarea CCNP, certificarea CCNA Security, sa fi lucrat cu protcoale de rutare (incluzand BGP), sa stii sa configurezi un FW, si multe altele.
- dupa ce i-am povistit sa ce stiu sa fac, ce studii am si ce imi doresc sa invat am primit un raspuns foarte arogant... "n-am ce sa fac cu tine... nu pot sa te ajut".
Din ce am observat el cauta o persoana care sa faca Networking, Security si SysAdmin la un nivel. avansat

Nu inteleg de ce am fost chemat la interviu daca in CV am descris tot despre mine pe plan profesional... doar sa primesc o jignire.

Intrebari si teste la interviu?
- nu au fost intrebari tehnice doar daca stiu sa fac o multime de lucruri si la ce nivel stiu sa fac asta... de la configurare FW, VPN pana la instalare WINDOWS, imprimante.. etc
- nu au fost teste
- nu au un departament de HR care sa se ocupe de recrutare
- nu sunt profesionisti, fiind foarte aroganti

Sfat pentru alti candidati
- nu va recomand aceasta firma pentru ca nu este de incredere... sunt firme clasice romanesti de 10
- angajati care vor sa stii de toate, sa ai experienta si sa te angajeze pe un salariu de nimic.

8x8 Research and Innovations
RINF TECH