OTP Bank Romania

Interviu Specialist Suport IT

24.08.2017 Util (5)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Am fost la interviu in August 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Foarte usor.

Cum a decurs interviul?
Cateva impresii....pe scurt
- n-au oameni de HR pregatiti (sub entry-level, dupa aprecierea mea);
- convoaca manageri la interviu, care participa 20min (desigur ei fiind f f f ocupati), iar asa-numitul interviu il desfasoara angajatii depart. IT;
- n-au idei clare despre ce vor de la un candidat; de ex. mi-au expus ideea ca "...noi nu avem asteptari, vedem ce ofera candidatul si managerii vor decide";
- niciunul din participantii la interviu n-au habar sa ofere feedback, ba chiar au ramas surprinsi ca am insistat sa ofere un feedback pt. cum a decurs intalnirea;
- participantii la interviu mi-au lasat impresia clara ca nu-si asuma responsabilitati; orice informatie am solicitat, am primit raspuns evaziv;
- intreband despre cum se face monitorizarea evolutiei pe post si care sunt treptele de performanta, mi s-a raspuns profesionist: "pai noi nu avem ceva fixat, iar daca dupa o luna nu stii sa deschizi un calculator, nu te da afara nimeni"
- intreband daca ei resimt nevoia de resurse noi(colegi noi) din cauza suprasolicitarilor, mi s-a raspuns: "...suntem exact cati trebuie, n-am avea nevoie de cineva" - si ma intreb(retoric), oare care e de fapt scopul recrutarii?!
- am remarcat ca in zona in care de fapt nu-s pregatiti, se lauda;
...deocamdata atat :) !

Intrebari si teste la interviu
Un test de cunstinte genereale IT

Sfat pentru alti candidati
Daca participati la interviu, adresati intrebari cat mai multe, chiar inainte de intalnire. Au impresia ca ei sunt angajatorul ideal, ca sunt atat de buni incat isi permit sa faca un interviu in batjocura. Din piata , stiu ca oferta lor e sub ceea ce se ofera la alte companii de IT si oricum nu as lucra la ei, dupa cum s-au reprezentat.

Locuri de munca Fire Credit SRL
Fire Credit SRL
DevOps
- satisfactie profesionala (automatizarea aplicatiilor in cloud la cel mai inalt nivel de ...
Accounts Receivable Associate
Ești angajat și fata experienta și te dezvolți într un timp f scurt
Varietate mare de proiecte
Content editor