Plai Digital

• www.plaidigital.ro

Acest angajator nu comunică, momentan, despre brandul său în comunitate.

Reprezinți compania?

Experiență interviu
Pozitivă 33.33%
Neutră 33.33%
Negativă 33.33%

Interviu Tipologia intreviului este valabil pentru toate pozitiile

11.12.2017
Experiență neutră
Nicio ofertă primită
Am fost la interviu în Noiembrie 2017, în Bucuresti
Durata interviu: 20 zile
Dificultate interviu: Mediu

Cum a decurs interviul?
Am primit raspunsurile in careva zile de la evaluari, asadar angajatorul a dat dovada de promptitudine si interes. Au existat 4 intalniri, care au decurs dupa cum urmeaza:

- interviul 1: primele 3 teste, urmate de o discutie despre parcursul profesional si studii, dar si despre implicatiile rolului care urma a fi ocupat. Am primit raspunsul afirmativ si o tema acasa constand intr-un test de personalitate. Am primit raspunsul afirmativ si la testul de personalitate, apoi am fost invitat la interviul 2.

- interviul 2: test de valori, urmat de o discutie legata de preocuparile personale, inclusiv de cate ori pe saptamana fac sport si ce stil de viata am in afara jobului. Am primit raspunsul afirmativ si am fost invitat la interviul final unde avea sa participe si unul dintre membrii fondatori.

- interviul 3: o discutie legata de testul de valori pentru clarificarea anumitor aspecte. Intrebarile au mers in alta directie decat cea profesionala, fiind mai mult legate de filosofia de viata si de capacitatea de a face performanta apeland la fel de fel de scurtaturi. Personal, mi-a sunat mai mult a teorie pseudostiintifica asupra succesului, prin ascensiune rapida si usor superficiala. Am apreciat interesul pentru perspectiva candidatului asupra vietii, dar nu mi s-a oferit ocazia sa o expun pe a mea din moment ce, in mod evident, era diferita de a lor si nu ii interesa o persoana care sa puna sub semnul intrebarii valorile companiei si modul in care li se incurajeaza manifestarea. In final, mi s-a spus ca vor alege 5 voluntari din companie care urmau sa evalueze profilul meu si ar fi fost necesar un minim de 3 persoane pentru a primi o oferta. Am primit un raspuns negativ.

A fost departe de cea mai buna evolutie a mea in cadrul unui interviu pentru un job partial deoarece in mod constant aveam un feeeling ciudat in background ca si cum cineva te-ar intreba ceva, dar ar urmari cu totul altceva si orice ai zice, tot nu e ok. Pe deasupra ramaneam cu o senzatie dupa interviuri ca si cum cineva mi-ar fi scos cateva organe interne afara din corp si le-ar fi pus inapoi.
Daca nu era nevoia oarecum presanta a unui job, m-as fi putut lipsi de tratamentul usor intruziv din cadrul interviurilor.

Întrebări și teste la interviu?
In total au fost 5 teste: 3 teste la primul interviu: unul legat de motivatia pentru job si a lucra in compania in cauza ce cuprindea si intrebari de cultura generala, unul de limba engleza si unul de logica dar si cu intrebari de genul celor din testele de inteligenta. Al treilea test a fost unul de personalitate, ca tema pentru acasa. Al cincilea test a fost unul de valori, cu o durata de minim doua ore si jumatate daca era luat in serios, unde intrebarile treceau discret limita profesionalului si intrau binisor in zona personala.

Sfat pentru alți candidați
Din cate am inteles, evaluarea este asemanatoare pentru orice pozitie aplicati in cadrul companiei.

Daca principalul vostru scop in viata este performanta indiferent de costuri si sunteti confortabili cu a va alinia viata personala asteptarilor angajatorului, este jobul perfect pentru voi. As mai adauga necesitatea existentei unei doze sanatoase de perfectionism si a unei inclinatii spre aparente mai mult decat spre esenta.

Pe de alta parte, pregatiti-va sufleteste sa fiti scanati din mult mai multe puncte de vedere decat vi se comunica initial si sa primiti intrebari despre planurile de intemeiere a unei familii (desi parca citisem undeva faptul ca nu este legal acest lucru; de exemplu: https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_303677/Legislatie-in-ceea-ce-priveste-intrebarile-la-un-interviu.html ).

De asemenea, daca aveti un temperament de tipul NF conform tipologiilor Myers-Briggs (https://mypersonality.info/personality-types/nf-temperament/) nu va recomand sa va complicati pentru ca nu am observat deschidere spre intelegerea unei abordari intuitive si afective.

Ai adăugat deja o contribuție? Intră în contul tău

Interviu Customer Support Agent

15.11.2017