Regenersis

04.07.2018 Util (6)
Experienta neutra

Am acceptat oferta
Raspuns primit
Am fost la interviu in Octombrie 2013, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?
Interviu ok. Managerul de proiect era foarte deschis sa vada ce stii (nu ce NU stii) si cand te blocai iti mai dadea niste hinturi. In prezent nu mai este acelasi manager de proiect, asa ca fiti atenti :) Practic vine cu laptopul si sta langa tine si "faceti impreuna" intrebarile de pe sheet. Te conectezi prin MS-SQL la BD lor (care are coloane intr-o alta limba, dar le prinzi in timp) and then..you do your magic.

Il interesa sa vada ca gandesti si ca ai habar cat de cat. Trebuie sa stii SQL de baza (cursurile alea care se fac prin clasa a12a la orele de info) + cateva info generale pe care sa continui sa construiesti.

Partea nasoala e ca sunt putin dezorganizati - am avut un interviu tehnic, apoi am aflat ca am "trecut mai departe", unde am fost chemat iar pana unde incepe porumbul sa se vada la marginea bucurestiului si cand eram gata de alte intrebari tehnice, mi se spune ca am fost chemat ca sa vada daca mai am eu intrebari. Am discutat 5 minute, dupa care am plecat.

La urmatorul telefon, am aflat ca am fost acceptat, unde iar am fost chemat pana la honolulu ca sa semnez contractul si...atat.

Intrebari si teste la interviu
General:
- facultate, studii, putina engleza (nu prea o sa aveti nevoie) - asta discuti si cu HR si cu managerul de proiect

SQL:
- calcul simplu cu diferite coloane
- joinuri
- functii agregate (astea sunt fff importante, fiind o pozitie oarecum si de raportare)
- triggers
- functii si proceduri in MS-SQL (daca stii PLSQL nu e nimeni batut in cap sa nu te ajute)

Sfat pentru alti candidati
- puneti cat mai multe intrebari ca sa stiti la ce sa va asteptati, nu in sensul ca o sa se munceasca pe rupte, ci ca nu prea sunt conditii de lucru ok. Cereti eventual sa va arate biroul, atmosfera de lucru, sa cheme un coleg din departament sa va raspunda la cateva intrebari, etc.

Locuri de munca British American Tobacco Romania Junior Master Data Analyst
British American Tobacco ...
Locuri de munca URSUS Breweries / SABMiller Finance Trainee Program
URSUS Breweries / SABMiller
Cluj Napoca
Locuri de munca JTI Romania Mecanic
JTI Romania
Locuri de munca British American Tobacco Romania Employee Administration Specialist with German
British American Tobacco ...
Locuri de munca JTI Romania Contabil/a Bucuresti
JTI Romania
Inginer Sistem in Informatica
Locatie buna.Colectiv tanar, numai proaspat absolventi naivi. Angajatii cu vechime mai mare de 2 ...
QA Game Tester
mediul de lucru
Operator procesare date
Salariul la timp, bonuri de masa, foarte rar se sta peste program, iar atunci orele suplimentare ...
Inginer electromecanic
Vanzator casier