Social PR

Experienta Interviu
Pozitiva 0%
Neutra 0%
Negativa 100%

Interviu Consiliere relatii clienti si moderatoare topicuri forum

14.06.2018 Util (9)
Experienta negativa

Am refuzat oferta
Niciun raspuns
Am fost la interviu in Iunie 2018, in Bucuresti.
Durata interviu: 3 zile.
Dificultate interviu: Usor.

Cum a decurs interviul?
O companie de videochat se foloseste de numele Craiglist Global ca sa angajeze fete naive pentru postul de consiliere si moderatoare topicuri forum. La primul interviu am fost chemata la Piata Victoriei str Buzesti Offices Center cladirea de sticla nr 72 etaj 4. Am intrat in interviu cu inca 4 fete si ni s a spus ca vom lucra pe platforma de Craiglist la rubrica FAQ acolo unde utilizatorii pun intrebari legate strict de platforma si cu cat vom raspunde mai repede cu atat vom fi mai aproape de a primi bonusuri. Salariul in anunt pe Olx este 2250-2251 dar acolo la interviu doamna ba zicea 2250 ba 2400 net. Nu am realizat ca este vorba de o minciuna, asa ca am acceptat sa iau parte la un al doilea interviu la unul din punctele lor de activitate si anume, Piata Romana str Jules Michelet nr 11. Locatia este superba, o vila luxoasa fara nici o placuta de vreo firma. Am fost condusa la ultimul etaj si am inceput sa am dubii, prea multa liniste in cladirea aia, nici urma de 200 de angajati cati se spunea ca sunt!! Apoi tot ce vorbea fata asta parea rupt din alt film. Salariul e 2400 dar nustie bine cine v a luat primul interviu pentru ca i am angajat sa mi selecteze oamenii. Apoi perioada de training, desi stiam de 3 zile de training. Acum era vorba de 4-6 saptamani de training. Am acceptat totusi oferta si am zis ca poate o fi ok asa ca am stabilit o a treia intalnire ca sa vin sa vad ce se petrece. La cea de a treia intalnire am intrat intr o camera unde o fata facea videochat. Nici urma de Craiglist!

Intrebari si teste la interviu
La interviuri se intreaba despre hobbyuri, despre ultimul loc de munca si se axeaza mai mult pe discutii in afara subiectului. Daca intrebi despre ce vei face mai exact ti se va spune, o sa vezi, ai rabdare sau noi fidelizam clientii etc..

Motiv respingere oferta
Am refuzat oferta pentru ca am aplicat pentru un post si de fapt acolo se practica videochat. Nu se aduce in discutie de asa ceva, cica se fidelizeaza clientii dar in realitate se vrea a fi pe ,,placul" mosilor din UK!

Senior QA Tester
Mediu tanar ( multi adolescenti ), managementul tine foarte mult de echipa dar in general ok, fara ...
Cx Specialist
Salariul, oamenii, beneficiile
Junior Communication Specialist
Sediu accesibil si foarte modern. Mediu de lucru tanar.
Agent Servicii Clienti
Junior Tester