Software Business Partners

Interviu Specialist Online Marketing

19.12.2017 Util (4)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Am fost la interviu in August 2017, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?
Interviul a fost structurat destul de ciudat. Am avut o proba de limba engleza dupa testele Cambridge de liceu, o proba scrisa unde am fost rugata sa redactez un email si sa scriu un mini articol, si o proba de logica spun ei, adica tot felul de intrebari de matematica de gimnaziu. Mi s-a spus de la inceput de aceste teste, chiar daca mi s-au parut ciudate am ales sa merg la interviu si sa aflu mai multe despre pozitie.
Interviul si testele au durat cateva ore bune, personalul a fost amabil, am vazut numai oameni tineri lucrand pe acolo.

Intrebari si teste la interviu
Cu toate ca mi s-a spus de la inceput cum va decurge procesul (si am acceptat acest lucru) toate testele mi s-au parut irelevante pentru pozitia pentru care am aplicat din urmatoarele motive:

1) Este ok sa dai test de engleza daca oamenii care iti vin sunt incepatori, fara experienta sau proaspat iesiti din facultate. Nu mi se pare ok sa dai un astfel de test in conditiile in care candidatul vine cu portofoliu solid de articole/lucrari in limba engleza si are experienta relevanta. Abilitatile de copywriting in limba engleza nu se verifica cu un test Cambridge. Cred ca erau sificiente celalalte probe (redactare email si articol).

2)Nu inteleg care a fost rostul testului de logia/ matematica pentru o pozitie de marketing.

3) Mi s-a cerut sa redactez un articol cu o anumita desnsitate a unui keyword. Daca 'keyword density' pentru SEO era la moda in anii 90 si pe la inceputul lui 2000, de cand cu noii algoritmi gen Panda, practica asta nu prea mai aduce beneficii (nu cat ar putea sa duca altele). Asadar, mi s-au parut usor in urma la acest capitol.

Sfat pentru alti candidati
Nu am primit oferta insa, din timpul interviului mi-am dat seama ca nu sunt potrivita pentru acesta pozitie. Insa nici nu am fost contactata ca sa mi se dea un feedback in urma interviului sau macar sa mi se spuna "ne pare rau, nu esti potrivita."
Pozitia mi se pare ok pentru studenti sau persoane fara experienta. Cred ca se pot invata multe lucruri iar echipa mi s-a parut ok.
Pentru mine pozitia asta nu a fost buna pentru ca:
- imaginea de brand este slaba daca nu inexistenta si nu exista o strategie/viziune clara pentru crestere (asta am dedus eu din intrebarile pe care le-am adresat managerului de marketing la interviu, ma pot insela insa asta mi s-a parut.)
- pozitia presupune cate un pic din tot (un pic de copy, un pic de support, un pic de design) iar din cate am inteles la interviu nu exista roluri bine stabilite in echipa (gen tu faci deman gen, el face SEM, altu la copy etc.)

Interviu Junior Software Developer

15.11.2017 Util (13)
Experienta pozitiva

Am acceptat oferta
Am fost la interviu in Noiembrie 2016, in Bucuresti.
Durata interviu: 2 saptamani.
Dificultate interviu: Dificil.

Interviu QA Tester

17.02.2016 Util (0)
Experienta neutra

Am refuzat oferta
Am fost la interviu in Mai 2014, in Bucuresti.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Mediu.