Synertrade

Interviu Programator

28.10.2017 Util (19)
Experienta pozitiva

Am acceptat oferta
Am fost la interviu in Decembrie 2016, in Brasov.
Durata interviu: 1 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?
In partea de introducere s-a facut o prezentare generala a companiei (domeniu de activitate, istoric, structura generala, departamente, prezenta in alte tari, mod de lucru etc.) urmata de descrierea sumara a activitatii pentru pozitia in cauza, modul in care a fost proiectata aplicatia, tehnologii folosite, persoane cu care urmeaza sa interactionez si alte aspecte similare.
In a doua parte s-a desfasurat discutia propriu zisa: s-au adresat intrebari despre tehnologiile cu care am lucrat si pe care ei le utilizeaza pentru a vedea care e nivelul de potrivire cu proiectul lor, care banuiesc ca variaza in functie de pozitia pentru care candidezi. Eu am aplicat pentru o pozitie de backend, prin urmare mi-au adresat intrebari despre Java Standard si Java Enterprise, framework-uri (Spring si Hibernate, JSP); baze de date SQL; cateva intrebari de baza despre HTML, CSS si JavaScript.
Intermitent s-au adresat intrebari si despre evolutia profesionala, proiecte in care am fost implicat, tehnologii pe care le-am folosit. La randul meu, am avut ocazia sa adresez intrebari despre proiect, despre masura in care urmeaza sa lucrez cu tehnologiile de mai sus. Am apreciat deschiderea lor si disponibilitatea de a-mi raspunde la curiozitati.
In partea de final mi s-au furnizat mai multe detalii despre programul de lucru, pachetul de beneficii, evolutia numarului de zile de concediu, modul de desfasurare a procesului de evaluare. Per total, interviul a durat undeva intre o ora si jumatate si doua ore. Mi-a placut ca au revenit cu un raspuns in timp util si ca am fost continuu tinut la curent cu evolutia demersului.

Intrebari si teste la interviu
Initial am aplicat pentru o pozitie pe frontend. Colegul cu care am interactionat mi-a propus sa facem si un mic test, care a fost de fapt un set de intrebari destul de simple pe baza carora am discutat. In functie de raspunsurile pe care le-am dat s-a intrat mai mult sau mai putin in detaliu. Dupa ce s-a observat ca am cunostinte despre backend si ca ma intereseaza mai degraba aceasta parte, mi-au trimis cateva link-uri pe care le-am studiat si am putut reveni in selectie dupa o perioada.
In concluzie, cred ca depinde de pozitia pentru care candidezi. S-ar putea sa fie doar partea de intrebari sau sa fie si un

Sfat pentru alti candidati
Eu am preferat sa joc cartea sinceritatii. Daca nu am stiut exact ce am fost intrebat sau daca nu am inteles, am preferat sa mentionez asta de la bun inceput si sa nu blufez. Aceeasi strategie am aplicat-o si la partea de asteptari financiare. Desi citisem diverse

Interviu Java developer

23.12.2015 Util (0)
Experienta pozitiva

Am acceptat oferta
Am fost la interviu in Decembrie 2015, in Brasov.
Durata interviu: 2 zile.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?

Locuri de munca Elektrobit Automotive
Elektrobit Automotive
Veeam Software SRL
-Foarte bune oportunitati de promovare-Incearca sa isi fidelizeze angajatii mai vechi-Foarte buna ...
Project manager
Colegii sunt foarte ok, este un loc in care inveti destul de mult daca insisti si iti bagi nasul ...
- destule proiecte care ajuta la dezvoltare profesionala- echipe cu oameni sociabili- mediu de ...
Marketing manager
Operator plati