Temenos Romania

Am fost la interviu in Mai 2019, in Bucuresti
Durata interviu: 2 zile
Dificultate interviu: Usor

Cum a decurs interviul?
Primul interviu cu HR-ul => dupa testul de 1 ora scris, am vorbit cu o fata de la HR maxim 15 min, abia am apucat sa zic ceva si am ramas cu o gramada de intrebari. Nu mi-a placut atitudinea ei, se dadea mai importanta decat era cazul. Inteleg loialitatea fata de o companie dar se purta de parca lucra pt Google sau NASA iar eu eram maruntul aspirant catre maretia la care ea ajunsese... Intrebari banale, clisee de care ne-am saturat toti, uneori chiar puerile cu o judecata de valoare demna de clasa a II-a. La sfarsit imi zice ca in 2 sapt am raspunsul indiferent de rezultat. Dupa o luna si jumatate ma suna ca am trecut mai departe. Penibil.

Al doilea interviu cu Manager-ul => aceeasi poveste, s-a insistat sa raspund de ce am plecat de la fiecare angajator in parte, mi s-a explicat cate ceva despre job si apoi am facut eu o gafa. Mi-au zis ca 40% o sa fie contract management si 60% facturare si m-au intrebat ce parere am despre asta. Nu aveam o parere buna ca nu asta am inteles din anunt dar mi-am zis ca e o ocazie sa invat facturare asa ca raspund corespunzator. La care ei imi dau o foaie si un pix si ma pun sa calculez un TVA ca sa vad eu mai bine ce ar presupune job-ul. Dupa ce rezolv, intreb naiva: "dar presupun ca aveti un program, ceva in care fac facturile, n-o sa le calculez eu din pix cu calculatorul in brate, nu?" Nu, nu au nici un program care sa te ajute ca sunt situatiile foarte diferite si poate dura si 1 zi sa faci 4 facturi. Le-am spus imediat dupa aceea ca nu ma intereseaza un astfel de job. In rest, managerul care se ocupa de Asia mi-a lasat o impresie foarte buna, parea un om cu care sa poti discuta, genul de lider, nu sef.

Intrebari si teste la interviu?
Primul interviu cu HR-ul => test in engleza 1 ora, 3 parti: intrebari generale (ce stii despre Temenos, de ce ai aplicat, salariul dorit, etc.), test de contabilitate/matematica (ti se prezinta o situatie, un exemplu de date dintr-un contract dintre Temenos si o banca, iar apoi niste intrebari gen "care e suma pe care trebuie sa o plateasca clientul dupa 4 ani", ce este proprietatea intelectuala, assets, liabilities), test de gramatica engleza (mi s-a parut usurel, plus, scris de mana, o reclamatie a unui client). Dupa test am avut maxim 15 min interviul cu HR-ul unde iar m-a intrebat de salariu, despre exprienta mea profesionala, nimic deosebit.

Al doilea interviu cu Manager-ul => intrebari uzuale despre experienta profesionala, de ce am plecat de la fiecare angajator, m-a pus sa calculez pe foaie in fata lor un TVA si m-au intrebat IAR despre asteptarile salariale (era a patra oara cand raspundeam la intrebarea asta din partea companiei...)

Interviu Programator

26.03.2019 Util (6)
Am fost la interviu in Martie 2016, in Bucuresti
Durata interviu: 2 zile

Cum a decurs interviul?

Oferte care ti s-ar potrivi

Locuri de munca Nobel

Full time