Tiriac Auto

Interviu HR Specialist

19.08.2017 Util (7)
Experienta negativa

Nicio oferta primita
Am fost la interviu in Iulie 2017, in Brasov.
Durata interviu: 3 saptamani.
Dificultate interviu: Mediu.

Cum a decurs interviul?
Am aplicat cu ajutorul BestJobs pentru postul de Hr Specialist, mi s-a parut o oportunitate foarte buna. Nu a durat mult si am fost sunata pentru a stabili un interviu, dar inainte de aceasta mi s-au pus 3 intrebari (De ce vreau sa plec de la locul actual? Cum cred ca ma voi descurca avand in vedere ca inca sunt masteranda? Care sunt asteptarile salariale?), ceea ce m-a luat putin prin surprindere, mi s-a parut prea devreme pentru a-mi exprima asteptarile salariale. Bun, la primul interviul, la sediul lor totul a decurs foarte bine, recruiterul foarte comunicativ si deschis care si-a exprimat entuziasmul fata de CV-ul meu (discutia a durat aproximativ 45 de minute). Inca de la inceput mi s-a spus ca va avea loc un al doilea interviu impreuna cu managerul Hr care va lua decizia finala. Am ajuns si la al doilea interviu cu managerul Hr, iarasi, o doamna tare simpatica cu care am discutat aproximativ 15 minute si care m-a asigurat ca la finalul saptamanii voi avea un raspuns. La finalul saptamanii, am fost sunata pentru a mi se spune ca totusi, va avea loc un al treilea interviu cu directorul sucursalei, care doreste sa cunoasca candidatii alesi. Mi s-a parut inutil acest al treilea interviu, care a durat 3 minute, timp in care mi s-a spus ca daca vom lucra mai des impreuna trebuia sa cunoasca prima data persoana, si din nou, cu promisiunea ca in 1-2 zile voi avea raspunsul am plecat impacata. Am asteptat 2 zile si nimic, in a 3-a zi, din noi niciun raspuns, asa ca, depinzand totusi si de un preaviz si stiind ca dansii voiau ca noul candidat sa inceapa lucrul la 1 septembrie, nu mai aveam timpul necesar de asteptare si am sunat eu. Recruitera nu avea niciun raspuns pentru mine si m-a asigurat ca ma va suna imediat ce afla ceva. Asa a si facut, mi-a multumit pentru participari, mi-a spus ca ea si managera m-au placut foarte mult doar ca, domnul director, adica cel care nu lua decizia in acest sens din spusele lor, a decis sa mearga mai departe cu alta candidata. Nu au avut niciun feedback pentru mine, doar ca asa s-a decis.

Intrebari si teste la interviu
Intrebari uzuale:

1. Povesteste-ne despre tine...
2. De ce vrei sa pleci de la locul actual?
3. Care sunt posturile pentru care ai recrutat?
4. Care sunt asteptarile salariale?

si altele...

Sfat pentru alti candidati
Sfatul meu este sa puneti toate intrebarile necesare pentru a va face o imagine clara a firmei in care intentionati sa lucrati, pentru ca observ o tendinta mulor firme de a nu respecta anumite lucruri comunicate candidatilor si bineinteles, solicitati feedback intotdeauna.

Locuri de munca Michelin Romania Export planner with English & French
Michelin Romania
Locuri de munca Grup Renault Romania Specialist Analiza Calitate Motoare
Grup Renault Romania
Mioveni
Locuri de munca Cameron Romania Process Engineer - heavy industry
Cameron Romania
Campina, Ploiesti
Locuri de munca Grup Renault Romania Responsabil facturare si suport tarifare Mioveni
Grup Renault Romania
Locuri de munca Beespeed Software Requirements Engineer
Beespeed
Confidential
Mediu interesant de munca.
Colectiv tânăr și ambitios
Analist
Locatia este ok si metroul este aproape de birou."Clasa muncitoare" este de treaba, poti ...
Field tehnician
Marketing Automation ...