Descriere job

Descrierea jobului

- Ofera consultanta juridica cu privire la orice aspecte in legatura directa/indirecta cu activitatea societatii;

- Monitorizeaza evolutia cadrului legislativ si informeaza departamentele implicate, in legatura cu aparitia si modul de aplicare a dispozitiilor legale in legatura directa/indirecta cu activitatea societatii;

- Intocmeste, revizuieste si avizeaza din punct de vedere juridic, toate contractele/acordurile si orice alte inscrisuri încheiate de societate cu furnizori/ prestatori, clienti etc.;

- Asigura relatia cu institutiile statului (cu titlu de exemplu: Administratii Financiare, Taxe si Impozite Locale, Politie, ANPC etc);

- Se ocupa de obtinerea avizelor/autorizatiilor necesare pentru buna functionare a societatii; Reprezinta societatea in relatia cu Oficiul Registrului Comertului;

- Reprezinta societatea in relatia cu instantele judecatoresti pentru solutionarea situatiilor litigioase in care este implicata societatea;

- Oferă consiliere privind legislaţia aplicabilă societatii atat cu privire la relatiile de munca ale angajatilor cat si cu privire la activitatea desfasurata de societate; Intocmeste diverse adrese, notificari, somatii catre clientii/furnizorii societatii, precum si catre alte persoane fizice si/sau juridice de drept privat sau public;

- Participa la sedintele interne.

Candidatul ideal

- Studii superioare juridice finalizate;

- Minim 3 ani experienta in pozitia de consilier Juridic/avocat;

- Cunostinte avansate de drept societar si drept contractual, in domeniul institutiilor financiare nebancare, cu privire la protectia datelor cu caracter personal;

- Cunostintele privind regulile specific societatilor de amanet si schimb valutar constituie un avantaj;

- Ambitie si curiozitatea de a învata lucruri noi, într-un mediu de lucru dinamic;

- Atitudine pozitiva, proactiva si orientata spre gasirea de solutii în situatii variate;

- Orientare spre obtinerea de rezultate;

- Asumarea responsabilitatii pentru sarcinile alocate si pentru rezultatele obtinute;

- Abilitati Comunicare pozitiva si asertiva;

- Adaptarea stilului de comunicare in functie de partenerul de discutie;

- Abilitati foarte bune de planificare si organizare a propriei activitati;

- Atentie la detalii;

- Seriozitate si disciplina in munca;

- Cunoasterea limbii engleze.