Descriere job

Adecco Permanent Placement recruteaza pentru clientul sau, o companie producatoare si distribuitoare de produse alimentare si bauturi, precum si hrana de animale un Director National de Vanzari.

Daca doresti sa te alaturi echipei noastre esti/ai:

  • Absolvent de studii superioare;
  • Cunoasterea limbii engleze – nivel avansat;
  • Minim 5 ani experienta in coordonarea de echipe;
  • Minim 10 ani experienta in vanzari- reprezinta un mare avantaj experienta in domeniul Horeca/ Retail;
  • Cunostinte aprofundate de vanzari si management strategic;
  • Un spirit antreprenorial puternic dezvoltat;
  • Foarte bune abilitati de comunicare si de networking;
  • Spirit analitic si structurat, bun organizator, orientat catre client si rezultate;
  • Permis de conducere categoria B;

Responsabilitatile rolului:

  • Analizeaza si consolideaza obiectivele anuale de vanzari si bugete pe zone/produse, conform strategiei companiei;
  • Propune solutii si face recomandari de consolidare a vanzarilor, concepe si implementeaza tactici si strategii de vanzari la nivel regional si national;
  • Mentine contactul permanent cu piata si strange informatii relevante privind oportunitatile din piata, trenduri, situatii ale concurentei etc.
  • Promoveaza activ produsele si serviciile din portofoliul companiei;
  • Previzioneaza, planifica, organizeaza, coordoneaza si evalueaza permanent toate activitatile specifice de vanzari;
  • Pe baza analizelor de vanzari si clienti, stabileste actiunile imediate si urmatoare ale echipelor de vanzari zonale;
  • Contribuie la consolidarea echipei de vanzari, participand la interviuri si la alegerea candidatilor, conform standardelor de pregatire profesionala cerute de companie;
  • Evalueaza si acorda feedback permanent reprezentantilor de vanzari privind activitatea acestora si din punctul de vedere al indeplinirii criteriilor de performanta stabilite;
  • Participa la negocierile de contracte cu clientii importanti;
  • Stabileste si urmareste planul saptamanal/lunar de incasari;
  • Monitorizeaza si raporteaza rezultatele si indicatorii de performanta stabiliti;

Poți aplica direct prin Adecco aici