Top Retail Non-Alimentar 2020 Top Retail Non-Alimentar 2020 Decathlon Romania Decathlon Romania
Decathlon Romania

Decathlon Romania

Ce înseamnă HR Day la Decathlon ?

27.01.2020

Se spune că în spatele fiecărei companii de succes se află o echipă unită, pasionată, formată din oameni dornici să împărtășească idei mărețe și să se dezvolte personal și profesional. Dar cum putem ști dacă membrii echipei din cadrul unei companii sunt cu adevărat entuziasmați de rolul pe care îl au, se simt liberi să își exprime ideile/părerile și sunt mulțumiți de cum se desfășoară o zi de muncă în locul în care lucrează ?

Dornici să fim alături de colegii noștri din magazine, ne-am gândit să instaurăm tradiția HR Day în magazinele Decathlon din toată țara. Ce presupune acest lucru?

HR Day presupune, în primul rând, ca echipa de resurse umane să meargă 1 zi într-unul din magazinele Decathlon, să vorbească cu toți colegii din cadrul echipei magazinului, să îi cunoască mai bine, să le arate care sunt oportunitățile de dezvoltare în cadrul companiei și să îi încurajeze să viseze și să își transforme visurile în realitate. Pe de alta parte, HR Day presupune ca echipa noastră HR să le ceară părerea în legătură cu diverse procese interne specifice, precum integrarea lor în echipă, îndrumarea profesională pe care o primesc constant și le asculte cu interes părerile.

La finalul vizitei, în funcție de aceste discuții, obiectivul este realizarea unei liste cu puncte forte și puncte de îmbunătățit, pornind de la care magazinul vizitat își întocmește un plan de acțiune menit sa crească nivelul de satisfacție la locul de muncă al fiecărui angajat.

Primul magazin care ne-a fost gazdă anul acesta este Decathlon Iuliu Maniu. Iată echipa minunată de aici:

Ziua a început cu o discuție cu toată echipa magazinului Decathlon Iuliu Maniu, inițiată de liderul nostru HR, Petru Nemțoi.

Cu mult entuziasm și voie bună, sala de ședințe a fost înlocuită rapid cu diferite spații din magazin, unde colegii de la HR și colegii din magazin au schimbat păreri în legătură cu activitatea și satisfacția lor la locul de muncă. Discuțiile s-au arătat foarte productive, iar zâmbetele au fost la ordinea zilei.

Expediția Hr va continua și în celelalte magazine Decathlon din țară. Cu mintea deschisă și zâmbetul pe buze, echipa HR va vizita în perioada următoare, rând pe rând, magazinele Decathlon Oradea, Focșani, Piatra Neamț, Iași, Botoșani, Sibiu, Berceni, Constanța, Băneasa, Bacău, Ploiești, Pitești, Târgu Jiu, Buzău, Craiova, Bistrița, Brașov, Cluj, Târgu Mureș, Obor.