Ipsos Interactive Services Ipsos Interactive Services
Ipsos Interactive Services

Ipsos Interactive Services

Experienta "bate" varsta? De ce merita sa angajezi persoane varstnice in companii

29.11.2019

Un studiu realizat recent de companiile Ipsos din Romania arata ca persoanele cu varste mai mari de 45 de ani isi gasesc cu mai multa dificultate un loc de munca in Romania, in 2019. Asadar, doar 1 din 4 candidati peste 45 ani isi gaseste un job, in timp ce in cazul celor mai tineri 1 la 3 candidati se angajeaza.

Astfel, vom descoperi in studiu ca 59% dintre persoanele de peste 45 de ani considera ca le este greu sau foarte greu sa gaseasca un job cu experienta avuta la momentul respectiv, in timp ce procentul scade la 43% in randul celor de 35-45 de ani.

Studiul mai arata si ca intr-un proces de recrutare, angajatorii evalueaza mai multi candidati seniori decat angajati tineri, inainte de a alege viitorul salariat. In plus, pentru acelasi job, un recrutor evalueaza 3 candidati de pana in 45 de ani inainte de a angaja unul, iar cand vine vorba de candidatii mai in varsta de 45 de ani evalueaza patru persoane.

"1 din 3 candidati sub 45 de ani se angajeaza, in timp ce doar 1 din 4 peste 45 de ani se angajeaza", a explicat colegul nostru Flaviu Bobb, Client&Business Development, la Ipsos Interactive Services.

Studiul a fost facut public in cadrul evenimentului de lansare al proiectului Angajez 45+, organizat miercuri, 27 noiembrie 2019, care sustine si promoveaza angajarea persoanelor varstnice in companii.

Citeste mai multe despre acest studiu proaspat lansat AICI. Afla mai multe despre campania "Angajez 45+" si implicarea noastra de AICI