LSEG (London Stock Exchange Group) Romania LSEG (London Stock Exchange Group) Romania
LSEG (London Stock Exchange Group) Romania

LSEG (London Stock Exchange Group) Romania

Comunicat de presă - London Stock Exchange Group ajunge la 200 de angajați în România

13.04.2020

Comunicat de presă

Februarie 2020

London Stock Exchange Group ajunge la 200 de angajați în România

• Centrul de Tehnologie și Operațiuni din București, România a ajuns la 200 de angajați
  • Hub-ul local își propune sa se extindă până la 400 de profesioniști specializați în diverse tehnologii, servicii de date și funcții corporate până în 2021
  • Hub-ul a dezvoltat parteneriate strategice cu Universitatea din București și Academia de Studii Economice din București

Astăzi, 4 februarie, London Stock Exchange Group (LSEG) anunță că Centrul de Tehnologie și Operațiuni din București, România a atins pragul de 200 de angajați specializați în diverse tehnologii și roluri corporate.

Hub-ul din București joacă un rol esențial în furnizarea de servicii Grupului la nivel global și clienților săi din întreaga lume.

LSEG se angajează să dezvolte capacitățile pieței de capital din România și consideră cu tărie că Centrul de Tehnologie și Operațiuni este bine poziționat pentru a furniza servicii și pentru a oferi sprijin entităților operaționale ale Grupului din întreaga lume.

De asemenea, LSEG se angajează să contribuie la ecosistemul educațional din România prin dezvoltarea unui parteneriat strategic și pe termen lung cu două universități locale, menționând Universitatea din București și Academia de Studii Economice din București.

Parteneriatele au fost fondate în scopul corelării ofertei educaționale cu cerințele actuale ale mediului socio-economic local. Grupul este implicat activ în dezvoltarea personală și profesională a studenților, investind în educație și dorind să inspire următoarea generație de profesioniști IT&C prin sprijinul adus programelor universității.

Andreea Stănescu, Director General London Stock Exchange Group

Suntem foarte mulțumiți de creșterea centrului din România. Angajații noștri joacă un rol important în proiecte cheie de Infrastructură și tehnologie din cadrul Grupului. Prin creșterea preconizată pentru următorii doi ani, ne așteptăm să consolidăm capacitățile data science și să putem crea și susține noi divizii din grup. Ne concentrăm mult pe dezvoltarea și bunăstarea oamenilor noștri, pentru că ne dorim o echipă implicată, permițând oricărui angajat să-și continue călătoria și evoluția în carieră în cadrul grupului LSEG.

Punând în evidență biroul de ultimă generație și poziționarea strategică în zona central-vestică a Bucureștiului și în apropierea stației de metrou Politehnica, LSEG a acomodat spațiul de birouri pentru a găzdui 400 de angajați până în 2021. LSEG recrutează pentru o gamă largă de oportunități pentru echipa sa din Bucureşti; Ingineri specializați în Software și Infrastructură în Java, Python, SQL, C ++, C #, Linux, Sybase, Drupal.

Despre London Stock Exchange Group România:

London Stock Exchange Group este o companie cu o vastă experiență internațională, eterogenă, ce stă la baza comunității financiare mondiale, oferind servicii de infrastructură hardware, dar și software piețelor de capital.

În mai 2018, am stabilit centrul R&D din București ca fiind unul de excelență, de cercetare și dezvoltare (R&D) unde lucrăm cu tehnologii de vârf.

Hub-ul local îţi oferă oportunitatea de a lucra cu echipe globale și de a te implica direct în designul și implementarea de proiecte inovatoare.

Îți poți începe cariera susţinut de programe de training personalizate și te vei implica în proiecte pentru dezvoltarea skill-urilor, prin colaborarea cu profesioniști și experţi în domenii de interes, prin implicarea directă în programe de CSR sau prin colaborarea cu ONG-uri.

Suntem mândri să ne luăm angajamentul de a asigura o cultură prietenoasă, bazată pe diversitate și incluziune, ce are la centru inovația și creativitatea.