MaxBet Romania MaxBet Romania
MaxBet Romania

MaxBet Romania

MaxBet este alaturi de copiii de la Spitalul Clinic de Urgenta pentru copiii Grigore Alexandrescu

07.09.2018

Atunci când suntem mici știm că orice monștri ne-ar pândi de sub pat, părinții vor fi acolo, atotputernici și în rolul celor mai mari eroi ai noștri. Capabili să ne creeze propriul nostru univers, unde nimic rău nu ni se poate întâmpla. Același lucru îl simțim și atunci când schimbăm rolurile și devenim noi, părinți. Suntem magicieni și construim zâmbete de poveste, capabile să topească ghețari. Râsul unui copil este unic și aduce fericire în inimile celor din jur, de fiecare dată. Din păcate, și la această vârstă pot apărea provocări uriașe, iar părinții ajung să se simtă neputincioși. Vin momente în care eroi, nu doar pentru micuți, ci și pentru părinți, devin medicii. Echipe de chirurgi dedicați și mărinimoși al căror singur scop este să ne salveze viața.

Nu ne-ar ajunge toate cuvintele de laudă și de mulțumire din lume pentru ceea ce reușesc să facă. Este și cazul echipei de medici ai Secției de Neurochirurgie a Spitalului Clinic de Urgențe pentru copii Grigore Alexandrescu, pe care Max Bet a avut plăcerea să o cunoască. Desi deschisă de un an, secția a realizat până în prezent 100 de intervenții chirugicale, cu o rată de succes de 97%. Dintre afecțiunie creierului, tumorile cerebrale afectează, însă, cel mai grav acest organ și sunt foarte dificil de operat, având în vedere că, la nivelul creierului, orice greșeala poate fi fatală, ori cu repercursiuni extrem de grave. Când este vorba de creierul înca în formare al copiilor, putem doar să ne închipuim gradul de dificultate și riscurile unor astfel de intervenții.

Pentru a mări gradul de reușită al unor astfel de intervenții și pentru a reduce dificultățile și riscurile asociate, au fost inventate și sunt create mereu noi echipamente medicale care vin in sprijinul neurochirurgilor. Din păcate, din cauza lipsei fondurilor, spitalele din România au acces greu și întârziat la astfel de echipamente, deși ele pot salva foarte multe vieți.

Sfârșitul lunii iulie a adus un motiv de bucurie și entuziasm Secției de Neurochirurgie a Spitalului Clinic de Urgențe pentru copii Grigore Alexandrescu. Max Bet a donat un echipament medical revoluționar care ajută la “dizolvarea” tumorilor și mărește precizia intervențiilor pe creier, astfel încât se poate opera în zone dificile ale creierului. Aparatul nu doar că faciliteză munca medicilor, însă reduce și timpul de intervenție necesar, contribuind în mod decisiv la salvarea vieții pacienților.