Miele Tehnica Brasov Miele Tehnica Brasov
Miele Tehnica Brasov

Miele Tehnica Brasov

În plină pandemie, germanii de la Miele numesc un nou director general la fabrica din Feldioara

12.05.2020

Miele anunță numirea lui Florin Mureșan pe poziția de Director General a fabricii din Brașov, una din unitățile importante de producție subansambluri electronice si dezvoltare software ale grupului german.

Florin Mureșan preia conducerea companiei într-un  context plin de provocări datorat  situației imprevizibile și nesigure generate de COVID.

Florin Mureșan:

În această perioadă, interesul prioritar al companiei vizează asigurarea sănătății angajaților noștri și implementarea măsurilor operaţionale care să asigure continuarea activității în condiții de siguranță.

Un aspect ce diferențiază Miele de restul companiilor în domeniul electronic este existența departamentului de Dezvoltare Software, unde sunt concepute și dezvoltate programe și aplicații software pentru o gamă variată de electrocasnice și produse profesionale Miele. Astfel la nivel național suntem vizibili nu doar ca unitate de producție, dar și ca un centru strategic de inovare.

De asemenea, vom continua să fim implicați activ în comunitate și educație prin parteneriatul strategic pe care Miele îl are la nivel național cu mediul academic, pentru dezvoltarea viitoarelor generații de specialiști.

Mai mult decât un business, Miele și-a dezvoltat un brand de angajator și o cultură organizațională sănătoasă, puternică, bazată pe încredere, transparența și grija față de angajați, aspecte care m-au motivat să mă alătur companiei.

Am găsit la Brasov o echipă de profesioniști, foarte implicată, construită în cei 10 ani de activitate și am încredere ca vom continua să implementăm cu succes strategia Miele.

Mă bucur că fac parte din familia Miele’’.

Florin Mureșan vine cu o experiență de 16 ani în care a ocupat poziții cu responsabilitate în industria electronică.

Absolvent al Facultății de Electronică din Oradea, a urmat ulterior un program de masterat în Crioelectronică.

În parcursul său profesional în cei 12 ani în cadrul Celestica Oradea, a ocupat gradual poziții de conducere în aria de mentenanță și engineering, ultima poziție ocupată fiind cea de Business Unit Manager.

În iunie 2018 a fost numit Director General al fabricii Wittronic EMS din Timișoara, după ce în cadrul aceleași companii a ocupat poziția de Director de Operațiuni, fiind responsabil cu coordonarea activităţilor de producţie și dezvoltare.

În ultimul an  Miele Brașov și-a extins gama de servicii suport pentru grup prin infiintarea a 2 noi arii: IT Infrastructure și Shared Service Procurement. Activitatea companiei a devenit mult mai complexă, acoperind astfel diverse arii de expertiză.

În prezent, în fabrica din Brașov lucrează peste 300 de angajați.

Miele - Premium brand de peste 120 de ani.

Miele este prezentă în Brașov din anul 2009 cu o fabrică de producție ce asigura grupului necesarul de componente electronice şi subansambluri pentru unităţile de control ale aparatelor electrocasnice inteligente și cu un departament de Dezvoltare Software în cadrul caruia sunt realizate programe software pentru o gamă variată de electrocasnice și produse profesionale Miele.

www.miele.ro