TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

Cultură pentru comunitate: Cinelatino

17.08.2022

Din drag pentru culturile din care facem parte, Cinelatino

Din poziția de lider global al industriei, TenarisSilcotub este o companie diversă și complexă din punct de vedere cultural. Bucurându-ne de tradițiile și identitatea culturală din multiple regiuni ale lumii, ne-am  dorit să împărtășim -in comunitățile noastre stiluri și povești de viață din diferite culturi. Așa s-a născut Cinelatino, un festival cu proiecții românești și latino-americane.

Devenit o tradiție în toate țările unde Tenaris își desfășoară activitatea, Cinelatino este un proiect de suflet. De peste 10 ani, aducem în fața comunităților noastre din Zalău, Călărași și Câmpina filme premiate la importante festivaluri internaționale, proiecții îndrăgite de public: drame, comedii, documentare românești sau latino‑americane, într-un program divers și antrenant.

Intrarea este liberă, atât pentru adulți, cât și pentru copii, iar cinefilii au șansa de a interacționa cu specialiști din lumea filmului (regizori, producători, critici de film sau actori) care vor prezenta filmul şi vor răspunde la întrebările spectatorilor.

TenarisSilcotub organizează acest eveniment alături de Fundația PROA, care are misiunea de a gestiona programele culturale ale Tenaris la nivel mondial, și Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc, care organizează an de an Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF).

Festivalul Tenaris Cinelatino este un cadou pentru întreaga comunitate și o oportunitate de a înțelege mai bine cele două culturi pe care compania le admiră și respectă