TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

Sprijinim învățământul tehnic - Viitorul industriei începe din școală

30.09.2022

Educația este baza pe care putem clădi cariere de succes. Excelența este un reper al nostru pe care îl aplicăm în ceea ce facem, cultivându-l atât în relațiile cu angajații noștri, cât și în comunitățile din care facem parte prin programele de educație tehnică. Excelența nu se poate atinge fără dedicare, perseverență și claritate a obiectivelor.

Contribuim la o calitate ridicată a învățământului tehnic

Suntem dedicați în a oferi suport învățământului tehnic și investim într-o bază educațională solidă pentru viitoarele generații de profesioniști. Ne deschidem larg porțile, în fiecare an, pentru practica de vară a elevilor.

Pe lângă proiectele de vară, suntem într-un parteneriat activ cu Liceul Tehnologic „Dan Mateescu” din Călărași, acolo unde, prin programul Școala Duală, contribuim, timp de trei ani, la formarea profesională a viitorilor specialiști, adaptați la cerințele actuale ale pieței muncii.

Odată înscriși în programe, elevii au parte  de experiență de muncă reală, cu tehnologii și echipamente moderne, activitate de învățare remunerată, echipament de lucru și mâncare asigurate, cheltuieli de transport decontate și acces rapid la oportunități de angajare în cadrul companiei.

Perseverența, cheia pentru o dezvoltare durabilă

Proiectul de practică pentru elevii de liceu a fost inițiat în 2016, ca parte a programului STEP (Strengthening Technical Education Program), prin care compania susține învățământul tehnic. Până acum, au participat peste 100 de elevi, mare parte dintre ei fiind și beneficiari ai burselor de merit acordate de companie. În drumul nostru către excelență, am stabilit parteneriate cu 4 universități tehnice și 6 liceele de profil din județul Sălaj și Călărași.

Scopul programelor noastre este de a pregăti participanții pentru piața muncii. Sub îndrumarea profesioniștilor noștri, elevii fac primii pași în lumea reală a industriei. Pe lângă tehnologii și procese, aceștia se familiarizează cu stilul de viață dintr-o companie de top, cu regulile de siguranță și descoperă ce presupune o carieră în domeniul tehnic.

Te invităm să descoperi părerile elevilor care au participat, în acest an, la practica de vară, în animația de mai jos: