TenarisSilcotub TenarisSilcotub
TenarisSilcotub

TenarisSilcotub

TenarisSilcotub & UTCN, un parteneriat puternic și de durată

28.07.2022

Educația este una dintre cele mai importante investiții pe care Tenaris s-a angajat să le facă în țările care i-au devenit acasă. Implicarea noastră în educația tehnică are deja o lungă tradiție care a pornit din dorința de a face o schimbare, fiind conștienți că schimbarea începe întotdeauna de la noi.

În România, parteneriatul nostru cu Universitatea Tehnică din Cluj Napoca a devenit în ultimii 20 de ani o tradiție, concretizată prin proiectele mari marca Tenaris pe care le desfășurăm an de an, „Bursele Roberto Rocca” și „Programul de Internship.”

De 16 ani, în 17 țări, Programul Educațional Roberto Rocca oferă anual 650 de burse pentru studenții din peste 80 de universități. Implementat și în Romania, RREP presupune acordarea a 40 de burse cu valoarea de 1.500 de lei/lună, timp de un an, studenților din patru universități partenere, printre care și Universitatea Tehnică din Cluj Napoca.

Începând din 2005 desfășurăm Programul de Internship pentru studenți, prin care tinerii de la specializările tehnice au parte de diverse experiențe profesionale în fabricile noastre. Timp de 10 săptămâni, aceștia beneficiază de o perioadă de practică plătită, în cadrul căreia, tutori experimentați în domeniu îi ghidează în realizarea unor proiecte reale și de impact. Scopul programului este fundamental acela de a facilita adaptarea lor ulterioara la piața muncii.

Pe lângă aceste proiecte care se bucură de popularitate, participăm la diferite acțiuni în cadrul universității care ne ajută să fim mai aproape de studenți: „Fit for future engineer”, proiect de promovare al UTCN la elevii de liceu, „We grow toghether”, proiect prin care TenarisSilcotub se implică în evenimentele universității, de la participarea la festivitățile absolvenților, până la organizarea de activități în cadrul Zilelor Carierei, cum ar fi webinarii care îi pregătesc pe studenți pentru angajarea în companie, simulări de interviuri, workshop-uri tehnice și pentru dezvoltarea în carieră.

Suntem aproape de studenti și întreținem parteneriatele puternice cu ajutorul cărora știm că putem construi o generație de specialiști în domeniul tehnic, care să inoveze si sa ne asigure un loc relevant in industria mondiala.