15 idei pentru motivarea angajatilor

Marti, 6 Mai 2014 1 comentarii 1071 vizualizari

Pentru cei de la HR, razboiul pentru talente este o realitate. Salariul nu mai este nici pe departe suficient pentru a asigura motivarea si cresterea nivelului de implicare a angajatilor. Contextul in care traim si muncim cere mereu idei noi, creativitate atunci cand vine vorba de modalitati de fidelizare a profesionistilor performanti pe care vrem sa ii mentinem in organizatie cat mai mult timp.

Uitati de “casual Friday” sau de prima de vacanta, deja lucrurile se complica exponential si e nevoie adesea de idei trasnite si de acomodarea lor in mediul de lucru pentru a mentine o cultura organizationala pentru care angajatii sa vina cu placere la munca.

Daca sunteti in pana de idei, iata cateva pe care le-am descoperit intr-un articol recent pe aceasta tema de pe LinkedIn:

1. Ziua jocurilor video online

2. Excursii internationale

3. Program de munca flexibil

4. Numar nelimitat de zile de concediu

5. Zile libere pentru voluntariat

6. Abonamente la sala de sport

7. Cursuri amuzante

8. Consiliere psihologica

Descoperiti mai multe detalii despre acestea si celelalte modalitati de motivare a angajatilor citind tot articolul 15 Crazy Company Culture Perks That Paid Off.

Sursa text: www.portalhr.ro

Comentarii
Ionut Joi, 15 Mai 2014
Nu mai copiati articole care reflecta realitatea din alte tari, si anume ca afara joburile au cam acelasi salariu pe o anumita pozitie, si atunci companiile ca sa se diferentieze au pachete de benificii diferite.
Nu se aplica la noi, in special din cauza outsourcing-ului.
Ca sa fim intelesi, marea majoritate a oamenilor muncesc pentru bani, nu pentru ca le place foarte mult sa se duca la munca in compania X.