Ce minciuni de la interviul de recrutare duc la DEMISIA angajatilor

Sambata, 16 Februarie 2013 833 vizualizari

16 februarie 2013

La interviul de angajare iti faci o anumita imagine despre firma la care urmeaza sa lucrezi, dar de cele mai multe ori realitatea concreta de la viitorul loc de munca arata diferit.

Printre lucrurile cele mai importante pe care angajatii romani se asteapta sa fie respectate de viitorul angajator se numara conditiile contractuale, se arata intr-un studiu recent.

"Respectarea conditiilor contractuale de catre angajator se afla in topul conditiilor pe care potentialii angajati le asteapta de la angajator, dupa salariu si siguranta locului de munca", se spune in studiul realizat de Mercury Research.

O alta promisiune pe care candidatii spera ca angajatorii sa si-o respecte este pastrarea unui echilibru intre viata profesionala si cea personala, cu alte cuvinte sa nu fie obligati sa munceasca peste program, in zilele de week-end sau acasa.

Lipsa de claritate a responsabilitatilor pe care angajatul le va avea de facut este un lucru pe care salariatii nu vor sa-l gaseasca dupa trecerea cu bine a interviului de angajare.

Daca mediul de lucru nu este atat de placut pe cat le-a fost prezentat la interviu sau firma nu-si respecta promisiunile de acordare a beneficiilor extra-salariale, salariatii au noi motive sa isi caute un alt serviciu.

Sursa text: www.realitatea.net