Ce raspuns ii enerveaza pe recrutori la intrebarea "DE CE PLECI de la jobul actual?"

Marti, 26 Martie 2013 6 comentarii 861 vizualizari

26 martie 2013

Una dintre intrebarile standard la interviul de angajare se refera la motivele care te fac sa pleci de la actualul loc de munca. Este genul de intrebare eliminatorie - daca oferi un raspuns "gresit" nu mai ai nicio sansa la angajare.

Cand iti pun aceasta intrebare, recrutorii se gandesc ca peste cateva luni sau un an ai putea sa le faci si lor aceeasi figura si sa parasesti firma intr-un moment in care nimeni nu se asteapta.

Specialistii in resurse umane te sfatuiesc sa NU incerci niciuna dintre variantele de raspuns de mai jos:

- Vreau sa plec pentru ca seful meu direct este un idiot. Niciun viitor sef de-al tau nu vrea sa auda ca il vorbesti de rau pe managerul actual.

- Nu sunt apreciat suficient la jobul actual. Recrutorii se vor gandi ca ai o problema de auto-apreciere, ca esti tentat sa te supraapreciezi si sa crezi ca lumea nu te intelege. Acest tip de problema se va perpetua si la viitorul job, cu siguranta.

- Firma la care lucrez se poarta urat cu angajatii. Nu trebuie sa uiti ca angajatorii se simt solidari unii cu altii si sunt tentati sa creada ca vinovatii sunt de fapt salariatii. Nu e indicat sa te plasezi pe pozitii de conflict cu angajatorul din prezent.

- Nu sunt platit suficient de bine. Daca invoci subiectele de ordin financiar, faci o dubla greseala: e prea devreme ca sa afli cum vei fi platit la noul loc de munca si transmiti mesajul ca pe tine te motiveaza doar partea financiara.

- Sunt unii colegi imposibili la jobul actual, vreau sa scap de ei. Relatiile de conflict cu colegii nu dau bine in ochii recrutorilor. Chiar daca ai dreptate si colegii respectivi sunt greu de suportat, viitorul angajator nu are de unde sa stie ca nu tu esti de fapt generatorul de conflicte.

Strategia corecta de raspuns la intrebarea legata de schimbarea jobului este urmatoarea, potrivit WorkCafe.com:

- spune ceva pozitiv legat de actualul loc de munca;

- pune accentul pe oportunitatile pe care ti le deschide noul job;

- incheie raspunsul cu o propozitie care sa te caracterizeze, legata de planurile tale de cariera.

Sursa text: www.realitatea.net

Comentarii
a00 Marti, 26 Martie 2013
pai si daca seful e un idiot si d-aia vreau sa plec, ce sa-i zic? :)))
G2485 Joi, 28 Martie 2013
Daca e vb de un domeniu nou poti spune ca vrei sa incerci si altceva cum ar fi domeniul oferit de firma ce te intervieveaza....daca este acelasi domeniu ai putea spune ca vrei sa ti imbunatatesti actualele cunostiinte datorita unei colaborari cu firma dvs ....etc etc etc
G2485 Joi, 28 Martie 2013
oricum minciuni si vrajeli trebuie sa le oferi la angajatorii care cer sa auda texte de management la interviu.....cine vrea sa munceasca munceste cine nu ....asta e...oricum succes
Ciufix Vineri, 29 Martie 2013
Astea sunt niste vrajeli de articole... "Spune ceva pozitiv legat de actualul loc de munca, pune accentul pe oportunitatiile care ti le deschide noul job...etc.".

Adica, cu alte cuvinte, da un raspuns de genul "Daaa, stiti, de fapt locul meu actual de munca este extraordinar, e mirifc, e cel mai bun lucru care mi s-a intamplat dar eu totusi vreau sa plec.". Sigur n-o sa trezesti suspiciuni!
xyz Sambata, 30 Martie 2013
CA SA CASTIG MAI BINE CA SA AM BANI SA IMI PLATESCT MACAR INTRETINEREA INTR-UN ORAS CA BUCURESTI UNDE CHIRIILE INCEP DE LA 300 DE EURO IN SUS ,,CA SA MAI AM BANI SA PUN SI O HAINA PE MINE CA SE SPUNE CA AM IESIT DIN SISTEMUL COMUNIST..SI SUNTEM DEMOCRATI ,CA SA NU MAI ZIC DE MASINI SI ALTE LUCRURI DE AIA IMI CAUT DE MUNCA,,UNDE SALARIILE IN COMAPANII INCEP UNDEVA LA 200 DE EURI NET SAU BRUT IN MULTINATIONALE SI COMPANII AJUNG SI INGINERII AICI SA CASTIGE 17 MIL IN MANA SI LA MASTER ABSOLVENTI ASA CA DAIA,...
@xyz Marti, 2 Aprilie 2013
Mosule, in Bucuresti chiriile incep de pe la 130 de EURO si asta nu in cartiere gen Ferentari. Dar, daca tu vrei sa stai in Cotroceni sau Primaverii ..... asta e. Nu are nicio legatura chiria sau orice alta cheltuiala pe care tu o ai cu salariul pe care-l ofera o companie, indiferent de numele companiei respective. Salariul are legatura cu postul pentru care se face angajarea si cu productivitatea celui care ocupa postul respectiv.