Cele mai bune multinationale pentru angajati in 2013

Joi, 21 Noiembrie 2013 12 comentarii 5724 vizualizari

21 NOIEMBRIE 2013

Prin ce se disting cele mai bune companii pentru angajati? Pe langa pachetul generos de salarizare, e vorba de multitudinea de beneficii si optiuni oferite salariatilor, de flexibilitatea programului, precum si de crearea sentimentului ca oamenii participa la o misiune importanta, nu au doar un job si atat.

Great Place to Work a ales cele mai bune multinationale pentru angajati dintr-un numar de 6.200 companii, care au participat la competitia Best Workplaces in intervalul 2012-2013, in 45 de tari unde activeaza. Aceste companii au in total 11,9 milioane angajati, scrie manager.ro.

Peste 1.000 de corporatii multinationale au participat la studiul GPW. Dintre acestea, 517 au aparut pe una din listele Best Workplaces, realizate in tari precum Argentina, Finlanda sau Australia. Din cele mai bune 517 companii, 37 au fost incluse in clasamentul World's Best Multinational Companies.

Greatplacetowork.net le-a analizat pe primele 25 din acestea, "Best of the Best", in viziunea expertilor de resurse umane si a angajatilor:

1. Google

40.178 angajati www.google.com

Industrii: Tehnologia informatiei/Furnizor de servicii de internet

Sediu: Mountain View, California, SUA

Companie listata in: Argentina, Brazilia, Canada, Elvetia, India, Japonia, Mexic, SUA

Rata de crestere a numarului de angajati: 17%

Venituri globale: 50,2 miliarde dolari

Anul debutului in clasamentul Great Place to Work: 2006

2. SAS Institute

13.732 angajati

www.sas.com

Industrii: Tehnologia informatie/Software

Sediu: Cary, Carolina de Nord, SUA

Compania listata in: Australia, Belgia, Brazilia, Canada, Elvetia, Finlanda, Franta, Germania, India, Italia, Mexic, Norvegia, Polonia, Portugalia, Spania, Suedia, Olanda, SUA

Rata de crestere a numarului de angajati: 4%

3. NetApp

12.604 angajati www.netapp.com

Industrii: Tehnologia informatiei/ Stocare date/ Managementul datelor

Sediu: Sunnyvale, California, SUA

Companie listata in: Australia, Canada, Elvetia, Franta, Germania, China, India, Japonia, Olanda, Marea Britanie, SUA

Rata de crestere a numarului de angajati: 26%

100.517 angajati

www.microsoft.com

Industrii: Tehnologia informatiilor/ Software

Sediu: Redmond, Washington, SUA

Companie listata in: Argentina, Austria, Belgia, Brazilia, Canada, Chile, Columbia, Danemarca, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Japonia, Mexic, Norvegia, Polonia, Portugalia, Spania, Suedia, Elvetia, Olanda, Turcia, Emiratele Arabe Unite, Marea Britanie, SUA

Rata de crestere a numarului de angajati: 4%

Mai multe pe manager.ro.

Sursa text: www.manager.ro

Comentarii
sugeti Duminica, 24 Noiembrie 2013
pai ne dati din sua ba prostilor... dati din romania
retarzilor Luni, 25 Noiembrie 2013
pai pe noi SUA ne intereseaza?? de Romanica nimic :))) vai de voi!
2 muci Vineri, 6 Decembrie 2013
Sunteti vai de capul vostru de prosti astia doi de mai sus. In Romania nu exista companie buna pentru angajati. Stiti de ce? Pentru ca populatia e formata 95% din oameni la fel de prosti ca voi doi.
x Marti, 10 Decembrie 2013
Adica in Romania sunt cele mai proaste
eu Marti, 7 Ianuarie 2014
chiar, cam care ar fi cele din Romania. sunt curios in functie de ce se face topul asta? pe baza de cine da mai multi euro????
Birlau Marti, 14 Ianuarie 2014

Ce gascani prostanaci... baaaa traim in Romania baaa !!
Ca sa nu mai spun de 'manager.ro' care pun pariu ca este 'managerizat' de unu, care a citit despre management in cartea despre cresterea prepelitelor...

Alex Joi, 16 Ianuarie 2014
Ajut eu cu o informatie:
1. Endava
18. ENEA
19. 1&1
20. MICROSOFT

tonny Miercuri, 22 Ianuarie 2014
multumim Alex, utila informatia chiar daca eu personal nu sunt de acord cu ea :))) Microsoft pe locul 20 dupa Stefanini sau King? nu cred, alte opinii?
Cristian Sambata, 1 Februarie 2014
Ce stiti de Google in Bucuresti? Ce proiecte au?
Tzigani Vineri, 14 Februarie 2014
cand ne ,,fac,, tzigani nu ne convine...
dar ne tziganim noi intre noi...
mahala chiar si aici...
cu scoala sau fara...
made in romania...
J Marti, 25 Februarie 2014
@Cristian: Google nu are multi angajati in Romania. Maxim 10 parca.
Me Marti, 11 Martie 2014
Cei mai buni angajatori sunt firmele din IT. Nu pe vanzari. Acolo doar salariile pot fi bunicele.