Cum difera creierul unui antreprenor de cel al unui manager

Miercuri, 6 Februarie 2013 2 comentarii 648 vizualizari

06 ianuarie 2013

Neurologii au realizat un studiu comparativ al modului in care functioneaza creierul unui om de afaceri fata de cel al unui manager.

Diferenta majora dintre manageri si antreprenori consta in faptul ca primii aleg calea mai sigura de a conduce partial sau total afacerea altora, in timp ce antreprenorii risca dezvoltarea unor afaceri noi.

Cercetatorii de la MIT Sloan School of Management, sub coordonarea prof. Maurizio Zollo, au scanat activitatea cerebrala a celor doua categorii profesionale in timpul programului obisnuit dintr-o zi de lucru.

Concluziile cercetarii au aratat ca managerii isi folosesc preponderent zona stanga a partii frontale din creier, in timp ce antreprenorii pun la lucru atat partile din stanga, cat si cele din dreapta ale coretxului pre-frontal.

"Antreprenorii isi folosesc creierul intr-un mod cu totul diferit, nu inseamna ca sunt mai inteligenti decat managerii, dar exploreaza zone necunoscute managerilor", a declarat prof. Maurizio Zollo intr-un articol despre creierul inovativ (vezi aici).

Partea dreapta a cortexului pre-frontal este asociata cu functiile creative ale gandirii (de gen poezie, arta etc.), in timp ce partea stanga este asociata mai ales cu gandirea logica si cu luarea deciziilor rationale.

Persoanele care isi folosesc doar structurile logice ale gandirii au aversiune la risc si nu gasesc curajul de a incerca zone noi, nebatute deja, precizeaza prof. italian.

Sursa text: www.realitatea.net

Comentarii
shefu Duminica, 17 Februarie 2013
vrajeli, nu cred o iota. un adevarat manager are gandire antreprenoriala
George Duminica, 17 Februarie 2013
depinde, un manager pe middle management e cam restrictionat