Este una dintre intrebarile cele mai nesuferite si mai formalizate care ti se pot pune la interviul de angajare si, cu toate astea, 90% dintre angajatori o adreseaza candidatilor.

"Hai sa traducem intrebarea", spune expertul in resurse umane Alison Green de la Askamanager.org. "Unde te vezi peste 5 ani?" este un alt mod de a spune "Cum se impaca jobul pe care ti-l oferim cu planurile tale de cariera pe termen scurt si mediu?"

Cu alte cuvinte, recrutorul care iti pune intrebarea nu vrea sa afle daca esti o persoana care are vise inalte si tinteste sus, ci doar daca postul pentru care candidezi se potriveste cu intentiile tale mai serioase in viata.

Este o metoda prin care angajatorii vor sa testeze daca nu cumva ai aplicat la intamplare pentru postul respectiv sau daca nu vei parasi compania la prima oferta care ti se va face din alta parte.

Un raspuns bun poate fi ceva de genul: "Vreau sa imi dezvolt abilitatile astfel incat in cinci ani sa fiu capabil sa ii invat pe altii sa faca ceea ce fac eu. Sunt pasionat de ceea ce fac, deci ma vad facand acelasi lucru si peste 5 ani, dar cu o componenta de training si mentoring in plus".

Ideea este ca nu trebuie sa-ti falsifici dorintele si viziunea cu privire la cariera ta, ci doar sa il asiguri pe angajator ca jobul pentru care candidezi se incadreaza perfect in planurile tale si nu este doar un accident de parcurs.

Pe de alta parte, poti sa fii sincer daca nu stii ce vrei sa faci pe termen mediu: "Stiti, nu am un plan precis, ceea ce stiu e ca vreau sa raman in acest domeniu, sa capat tot mai multa experienta, sa fiu tot mai bun in ceea ce fac. Cred ca postul de aici imi va fi foarte util in acest sens".