Cum se razbuna angajatii pe firma dupa ce isi anunta demisia

Miercuri, 17 Aprilie 2013 2 comentarii 950 vizualizari

17 aprilie 2013

Cea mai frecventa modalitate in care angajatii se razbuna pe sefi dupa ce isi anunta demisia este acela de a fura date din calculatoarele firmei, se arata intr-un studiu recent.

Aproximativ 23% dintre angajati recunosc ca au luat date confidentiale de la firmele la care au lucrat. Cei mai multi dintre acestia au operat sustragerile dupa ce si-au anuntat demisia si au urmarit doua obiective:

- 53% au vrut sa isi asigure un bun inceput la noul loc de munca si sa isi impresioneze viitorul sef;

- 40% au considerat ca fostii sefi merita un astfel de gest pentru modul in care s-au purtat cu salariatii.

Cel mai surprinzator rezultat al studiului realizat de firma de securitate IT Log Rhythm a fost acela ca 10% dintre demisionari au reusit sa sustraga informatii din firma si dupa ce au plecat efectiv de la angajator.

Explicatia: departamentele IT ale companiilor in cauza nu le-au dezactivat parolele de acces in retea sau de acces pe e-mail.

Sursa text: www.realitatea.net

Comentarii
Paulica Vineri, 26 Aprilie 2013
Asta cred ca se refera mai mult la vreo statistica din State.
La noi un kkt in cuptorul cu microunde face mai mult decit o sustragere de informatii pentru care poti face pirnaie.
donkey Sambata, 27 Aprilie 2013
ISI RETRAG ACTIUNILE DIN COMPANII ATATA TOT..
SI LA REVEDERE COMPANIE CA PANA LA URMA COMPANIILE ASTEA REUSESC DATORITA CA AU OAMENI CU BANI CARE PUN BANII ACOLO IN COMPANII SUB FORMA UNOR ACTIUNI NIMIC MAI MULT..
PA SI NOROC..SI FARA COCO VA ROG..