16 IANUARIE 2013

Se pare ca este o practica la moda sa fii (nu neaparat ca ar depinde foarte mult de tine) angajat prin agentii de leasing, asa numitii contractori.

Ce inseamna practic acest lucru? Tu iti vei desfasura activitatea pentru o anumita companie (de exemplu poti lucra intr-un call center sau poti fi operator sau poti lucra ca programator pentru respectiva companie si in cadrul proiectelor acesteia) insa, in acte, vei fi angajatul agentiei de leasing.

Evident, agentia de leasing va fi negociat inainte un contract cu compania pentru care tu vei lucra.

Insa tu nu vei putea negocia direct pachetul salarial (salariu net, bonusuri, asigurare medicala, alte beneficii) cu firma unde iti vei desfasura activitatea, ci doar cu agentia de leasing.

Ce avantaje si dezavantaje sunt in aceasta intermediere?

PRO

- agentia de leasing, avand deja colaborari cu mai multe firme si avand experienta in piata fortei de munca, iti poate gasi un loc de munca mult mai usor si totodata un loc de munca pliat pe nevoile tale

- agentia de leasing te poate redirectiona spre alte proiecte in cazul in care proiectele initiale sunt pe perioada determinata

- de asemenea, exista cazuri in care te poti transfera de la agentia de leasing direct la firma pentru care iti desfasori activitatea, in acest caz beneficiile fiind deseori mai multe, intrand astfel in cultura organizationala a respectivei companii

CONTRA

- pachetul salariul, in special salariul net, este mai mic decat daca ai fi lucrat direct pentru firma unde iti desfasori activitatea

- proiectele anumitor firme pot fi pe perioada determinata, astfel ca vei fi nevoit sa schimbi proiectele (care pot fi pentru firme diferite) ori de cate ori va fi cazul

- nu obtii alte beneficii decat cele negociate de tine cu firma de leasing

Contractul pe care il poti avea cu contractorii poate fi pe perioada determinata sau nedeterminata.

In momentul de fata, cei mai importanti contractori sunt:

- APT, care angajeaza in special pentru HP Geboc
- RINF, care angajeaza in special pentru Microsoft
- AQUASoft, care angajeaza in special pentru IBM

Ne-ar ajuta daca am intra in dialog pentru a afla de la voi ce alti contractori importanti activeaza pe piata de munca din Romania, pentru ce firme recruteaza acestia si ce avantaje sau dezavantaje considerati ca trebuie mentionate.