Compania americana Hewlett-Packard (HP), care este si cel mai mare angajator din IT in Romania, se va sparge in doua com­panii, mutare prin care businessul de com­putere si imprimante va fi separat de cel prin care gigantul furnizeaza catre mediul cor­porate echipamente (servere, unitati de sto­care) la pachet cu software servicii.

Numele celor doua noi companii care vor fi listate la bursa va fi HP Enterprise si HP Inc. Meg Whitman, CEO al HP, a declarat ca odata cu separarea in doua HP va fi capabila sa atace „agresiv“ oportu­nitatile de pe piata. „Separarea va oferi fiecarei companii independenta, focus, resurse financiare si flexibilitate pentru a se adapta la evolutiile pietei si la cerintele clientilor“, a declarat Whitman.

Ca parte a acestui proces de restructurare, HP va reduce cu circa 5.000 de oameni numarul de angajati de la circa 300.000 in prezent. De cand a preluat mandatul de CEO al HP, Whitman a concediat 50.000 de angajati. Compania nu a precizat in ce tari va fi redus numarul de angajati.

Pana acum insa Romania - unde HP a avut anul trecut (in medie) 432 de oameni in organizatia co­mer­ciala (HP Romania SRL) si 2.869 in centrul de servicii (Global e-business operations centre SRL - GEBOC) - a fost ferita de va­lurile mari de restructurari.

Centrul de servicii HP GEBOC avea si ieri publicate pe site cateva zeci de anunturi de angajare pentru operatiunile din Bucuresti si Cluj-Napoca, pentru pozitii pornind de la agenti de relatii cu clientii pana la ingineri software. Anul trecut afacerile cumulate ale HP in Romania (prin cele doua companii) s-au ridicat la 130 de milioane de euro.

HP se adauga pe lista companiilor din do­meniul tehnologiei care au decis sa-si se­pare afacerile sau sa renunte la o parte din ele, pentru a mentine un nivel satisfa­cator al competitivitatii. De exemplu, EBay a anuntat saptamana trecuta sepa­rarea de unitatea PayPal.

De asemenea, International Business Machines (IBM) a renuntat la operatiunile diviziei de hardware, vanzand chiar unitatea de calculatoare in 2005 si unitatea de servere anul acesta, ambele catre grupul Lenovo.

Divizia de calculatoare personale si im­pri­mante a raportat venituri de 55,9 miliarde de dolari in ultimul an fiscal, in timp ce di­vi­zia de servicii si solutii IT a inregistrat veni­tu­ri de 55,6 miliarde de dolari in aceeasi perioada.

Din 2011, de cand Whitman a preluat conucerea companiei, HP a lansat produse noi si a facut concedieri, pentru a reduce costurile. HP nu a mai inut pasul cu competitorii sai, intrucat clientii s-au orientat catre smartphone-uri si tablete, iar anul trecut si-a pierdut pozitia de lider pe piata calculatoarelor personale, Lenovo devenind cel mai mare producator de astfel de echipamente.