Inspira-te de aici! Ce scuze SF folosesc angajatii cand nu au chef de munca

Joi, 28 Iunie 2012 681 vizualizari

28 iunie 2012

In timp ce somerii ar da orice pentru un loc de munca, unii dintre angajati isi permit sa-si riste jobul oferind scuze ridicole atunci cand nu au chef de munca.

Explicatiile oferite de catre angajati sunt de multe ori absurde si, totusi, rareori atrag concedierea, potrivit unui studiu realizat de firma de consultanta Wakefield Associates si Citrix.

Ce ii enerveaza cel mai tare pe angajati la locul de munca? Potrivit sondajului la care au participat peste 1.000 de persoane, angajati fug de serviciu din cauza colegilor antipatici (49%), barfelor de la birou (40%), sefilor insuportabili (30%) sau evenimentelor organizate de companie (74%).

Pe lista celor mai absurde scuze primite de manageri in acest an se numara urmatoarele:

- Toate hainele mele sunt in masina de spalat, nu am cu ce sa ma imbrac;

- Cainele meu a fost improscat de un sconcs, trebuie sa-l spal;

- Numerologul meu m-a avertizat ca e o zi periculoasa pentru mine, nu pot sa iei din casa;

- Mi-am intalnit sufletul-pereche, vin maine la birou;

- Este ziua de nastere a lui Elvis Presley;

- Mi-a cazut lantul de la bicicleta;

- Trebuie sa-l urmaresc pe gradinar, sa vad unde planteaza pomii pentru care l-am platit;

- Sunt la cura de slabire;

- Am baut prea mult suc de fructe seara trecuta si ma simt prea obosit.

Sursa text: www.realitatea.net